Odświeżanie drewnianego domu. Porady doświadczonych inwestorów – czytaj więcej

Dom z drewna możesz wykorzystywać przez długie lata. Surowiec, z jakiego jest skonstruowany, bez trudu poddaje się naprawie. Jeśli jest należycie zabezpieczony i na czas poddawany konserwacji, staje się niezmiernie trwały. Pokazujemy, w jaki sposób przedłużyć życie domku z drewna na następne dziesiątki lat. Poznaj wartościowe wskazówki doświadczonych inwestorów.Zacznij od komina, unikniesz zagrożenia pożogą. Czyszczenie komina to główna czynność, jaką trzeba zrobić w starym domu. W naszym przypadku po oczyszczeniu komina jak też wymianie cegieł w górnej części stary piec został zamieniony nowym, również z białych kafelków, jednak wyekwipowanym w nowoczesny wkład do wypalania drewna.

budynek

Autor: Elendol
Źródło: http://www.flickr.com

Renowację ścian rozpocznij od wyczyszczenia próchniejących bali. W naszym domu W gorszym stanie były od środka, gdzie część drewna należało wyeliminować prostymi przyrządami. Z zewnątrz bale są gruntownie przeczyszczone drucianymi szczotkami (). Dzięki temu dom został obdarty ze zniszczonego drewna, a dodatkowo zmienił odcień z czarnego na miodowobrązowy – naturalną barwę leciwego drewna. Bale są uszczelnione pianką poliuretanową jak też ochronione środkiem przeciw owadom żerującym na drewnie.

Sufit domu stanowiły stare, mocno już nadgryzione zębem czasu deski pomalowane od środka białą, łuszczącą się ze starości farbą. Gospodarze ocenili, że podmienianie ich nowymi będzie zbyt kosztowne. Postawili zatem na płyty laminowane przykręcone do belek stropowych. Miejsca łączeń zostały zakamuflowane jasnymi listwami drewnianymi (spójrz tutaj). Dzięki temu sufit odrestaurowano błyskawicznie i niedużym sumptem. Przydały się również podpory stropowe.

Zrób sobie podłogę z desek – tak będzie najekonomiczniej. W części domu brakowało posadzki.

Czy prezentowany tekst jest według Ciebie interesujący? Jeśli tak uważasz, to wejdź również na pełny wpis (https://ekobak.pl/kontakt/), który zawiera podobnie ważne informacje.

Trzeba było położyć nową, oczywiście z desek, gdyż tak jest najtaniej. Takowa posadzka pasuje do drewnianego domku, a przy tym nie nastręcza wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Po wycyklinowaniu starej a także nowej podłogi obie części domu nie będą się wiele różnić – będą mieć kolor surowego drewna.

Niekiedy najtańsze są okna i drzwi na zamówienie. Stara stolarka nastręczała oczywiście wymiany. Ponieważ drzwi oraz okna były zrealizowane przez rękodzielnika, nie dało się dopasować w ich miejsce typowych ram produkowanych fabrycznie. Najlepszym wyjściem okazało się zlecenie podobnych w warsztacie lokalnego stolarza, który od lat wykonuje okna do okolicznych domów. Przy pracach dekarskich przydały się wciągarki linowe.

Tags: , ,