Parę wskazówek na temat wyboru dobrego pługa

Kluczem do ekonomicznej i wydajnej orki jest dobrze wybrany sprzęt. Jednak jest to relatywnie trudne, ponieważ przy wybieraniu należy brać pod uwagę dużą ilość ważnych kwestii, m.in. powierzchnię gospodarstwa, moc ciągnika, Rozmiar gruntów czy klasę i strukturę gleby lub kwotę, jaką chcielibyśmy wydać na wspomniane urządzenie.
Mimo ciągłego wzrostu zainteresowania bezorkowym sposobem uprawiania roli, pług jest nadal i przez długi czas będzie jedną z najbardziej istotnych maszyn do uprawy roli w różnych gospodarstwach.

BHP

Autor: Ida Myrvold
Źródło: http://www.flickr.com
pług

Źródło: pixabay.com
Nie zadziwia zatem to, że jest on w asortymencie dużej ilości producentów różnych maszyn rolniczych. Budowa (styropian hurtownia) pługów jest coraz bardziej złożona, ale nadal, obok niezwykle innowacyjnych wersji z wszechstronną regulacją, dostępne na rynku pługi są proste w obsłudze oraz niedrogie. Są to pługi zagonowe. Takie zróżnicowanie różnorodnych ofert bywa bardzo często źródłem wielu problemów w podjęciu adekwatnej decyzji. Zobaczmy więc, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, na przykładzie choćby pługów do ciągników mających moc 100 – 140 koni mechanicznych.
Nade wszystko należy pamiętać o tym, aby tego typu pług nie był zbyt duży, biorąc pod uwagę możliwości naszego ciągnika. Jeżeli go się przeciąży, to nie tylko wzrośnie zużycie paliwa, ale także pogorszy się jakość orki i wydłuży czas wykonywania zaplanowanych prac. Niestety do doboru odpowiedniej wielkości pługa nie wystarczą jedynie dane producentów, zwłaszcza dlatego, że każdy z nich przekazuje minimalną potrzebną moc ciągnika, więc konieczne jest też doświadczenie oraz duża znajomość struktury posiadanych gruntów.

Zakładając warunki przykładowo orki zimowej, czyli głębokości powyżej 25 cm, traktor o mocy 120 koni mechanicznych na lekkich glebach mógłby funkcjonować nawet z pięciokorpusowym pługiem o szer. roboczej 2m. Natomiast na trudnej glebie lub w miejscach, w których są pokłady gliny, ten sam ciągnik odpowiednią prędkość pracy może uzyskać co najmniej z pługiem 3×40.

Tags: , , ,