Do czego są stosowane narzynki?

Do nacinania manualnego gwintów zewnętrznych są stosowane narzynki. W sprzedaży występują one w wielu odmianach, które zróżnicowane są odnośnie konstrukcji oraz ważnych parametrów eksploatacyjnych.

towary

Autor: Tytan Professional
Źródło: Tytan Professional
Przed kupieniem bardzo ważna jest precyzyjna ich analiza.
Narzynka pod względem wyglądu przypomina nakrętkę. Jest ona jednak zaopatrzona w ukształtowane specjalnie ostrza i dzięki temu podczas jej nakręcania na wybranym przedmiocie są nacinane gwinty zewnętrzne, a wszystko się odbywa przy wykorzystaniu odpowiednio dobranego uchwytu. W chwycie tym narzynka jest osadzona. Narzynka może służyć również do kalibracji gwintów, które są błędnie wykonane. Narzynki możemy rozdzielić na narzynki okrągłe i narzynki automatowe-dzwonowe. Narzynki okrągłe są produktami uniwersalnymi, które stosowane są w niemal wszelkich surowcach. Mogą służyć tak do gwintowania manualnego jak też maszynowego. Narzynki automatowe-dzwonowe są stosowane jedynie w tokarkach. Cechują się one mocno wysuniętą skrawającą częścią. Z tego też powodu ich budowa (płyty gipsowe wymiary) nie jest dokładnie okrągła. To umożliwia jednak dużo bardziej głębokie gwintowanie, porównując do narzynek okrągłych.
gwinty

Autor: Dan DeLuca
Źródło: http://www.flickr.com

Na rynku możemy spotkać również urządzenia, które dostosowane są do ściśle określonych projektów. Różnią się one pomiędzy sobą przede wszystkim tworzywem oraz normą w jakiej one zostały przygotowane. Odróżnić możemy narzynki do gwintów metrycznych, które są produkowane zgodnie z normą EN 22568 (DIN 223). Służyć mogą one zarówno do gwintów metrycznych zwykłych (M) i drobno rozwojowych (MF, UNC, UNF, BSW i BSF). Możemy także spotkać narzynki do gwintów calowych, które charakteryzują się niezwykle podobnymi cechami, które mają narzynki do gwintów metrycznych.

Spotkać ponadto moglibyśmy na rynku narzynki do gwintów rurowych. Mamy tu do czynienia z normą EN 24231 (DIN 5158). W sprzedaży również do nabycia są narzynki do gwintów rurowych stożkowych (R), które wytwarzane są przy uwzględnieniu normy EN 24230 (DIN 5159).