Jakie istnieją typy gwintów i w jaki sposób się je wykonuje?

Wybór wiertła jest kwestią dużej ilości kłopotów. Wykonanie otworu pod konkretny gwint wymaga wielkiej staranności. Aby para gwintów spełniała swoje zadanie, to wymagane jest ich niezwykle dokładne dopasowanie.
Znaczy to, że podczas wykonywania gwintów niezbędne jest niezwykle precyzyjne utrzymanie średnicy otworu i rodzaju organizowanych nacięć.

gwinty

Źródło: pixabay.com
Jest to fundamentalny wyznacznik bardzo pieczołowicie dobranego wiertła do wykonania konkretnego otworu do gwintowania. Gwint jest śrubowym nacięciem wykonywanym w otworze materiału lub na jego zewnętrznej krawędzi. Para gwintów umożliwia niezwykle odporne połączenie w rezultacie ruchu obrotowego z kompatybilnym odpowiednikiem.

Jeśli tego typu problematyka jest dla Ciebie istotna, to śmiało zerknij na serwis (https://trops.pl/kategoria/materialy-budowlane/zaprawy/gladz/), który na pewno też przyciągnie Twoją uwagę.

Gwinty posiadają bardzo dużo postaci, w zależności od konkretnego zadania czy też od kształtu, a poza wewnętrznym oraz zewnętrznym wyróżnia się również gwinty grubozwojowe i drobnozwojowe, metryczne, przyprostokątne, w kształcie okręgu oraz dużo odmiennych. Średnica wiertła musi być mniejsza, niż wykonywanego gwintu.

firma budowlana

Źródło: flickr.com
Taką różnicę określa odpowiednia tabela, która wskazuje, jaki rozmiar wiertła jest wymagany przy tworzeniu gwintu o oznaczeniu M1, M3 lub G1/16. Różnica średnicy wiertła jest także uwarunkowana od rodzaju tworzonego gwintu: metrycznego zwykłego, gwintu metrycznego drobnozwojowego albo od gwintu rurowego. Każdemu oznaczeniu rozmiarów gwintu musi odpowiadać dany rozmiar wiertła. Przed rozpoczęciem wywiercania otworu należy również założyć, że przy wierceniu ręcznym tego typu wiertło rozbije otwór zależnie od czynników i od sprawności ręki twórcy, choć może to być 0,05 do nawet 0,5 milimetra.

O ile korzystanie z tabeli do doboru wiertła pod gwintowanie może być łatwe, to sama Technika obliczania już niekoniecznie. Przykładowo jeśli chcielibyśmy zrobić gwint o wymiarze 10, to musimy pamiętać o tym, że gwint zwykły metryczny typu M10 posiada tzw. skok P-1,5mm, zatem musimy skorzystać z odpowiedniego wzoru.