Jakie istnieją metody na termoizolację murów?

Standardy, które odnoszą się do izolacji termicznej ścian zewnętrznych w mieszkaniach zmieniały się w przeszłości wielokrotnie. Aby docieplać mury budynków stosuje się jedną z dwóch metod: lekką suchą albo lekką wilgotną.
Metoda lekka mokra opiera się na naklejeniu do murów zewnętrznych specjalnej powłoki izolacji cieplnej.

Akcesoria budowlane Wienerberger

Źródło: http://www.wienerberger.pl
malowidło - mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Może być to styropian, czy też wełna mineralna. Następnie trzeba pokryć ją przy pomocy tynku cienkowarstwowego. Waga takiego ocieplenia metodą lekką mokrą równa się tylko 10-20 kg na mkw. Do najbardziej istotnych zalet takiej metody zalicza się: usunięcie mostów termicznych i dostępność techniki. Do wad metody lekkiej mokrej można zaliczyć znaczną wrażliwość na przeróżne błędy wykonawcze, zatem defekty wynikające ze złego użycia tej technologii i uzależnienie używania od właściwych warunków pogodowych.

termomodernizacja

Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com
Termomodernizacja techniką lekką suchą opiera się natomiast na przytwierdzeniu warstwy izolacyjnej do ścian przy pomocą gwoździ, plastikowych kołków, wkrętów albo zszywek.

Kliknij bez obaw tu a przekonasz się, że w najświeższym źródle (https://wolplanposadzki.pl/wylewki-lubin/) przedstawiono bardzo ciekawe wiadomości. One także są dające do myślenia.

Tego typu docieplenie jest kładzione pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego w następnej kolejności montowana może być dowolna warstwa elewacyjna. Najczęściej używany jest siding winylowy. Dzięki tej metodzie można by docieplić budynek o każdej porze roku. Metoda ta jest stosunkowo łatwa, a w wypadku zniszczenia elewacji albo zamknięcia, można bez trudu zreperować awarie.

Niełatwo jest starannie określić granicę rentowności przy termicznym izolowaniu ścian. Odpowiednia grubość docieplenia to taka, która byłaby najbardziej korzystna, z kolei jej nakładanie nie spowoduje jakichkolwiek problemów.