Czy włókno węglowe jest bardziej odporne od stali i gdzie się je stosuje?

Carbon, czyli inaczej mówiąc kompozyty zbrojone za pomocą włókna węglowego, używany jest w motoryzacji do tworzenia m.in. nadwozi samochodów sportowych.
Coraz częściej stosowany jest on także jako komponent tego typu składników jak przykładowo wał napędowy lub sprężyny amortyzatorów.

trawnik

Autor: Groume
Źródło: http://www.flickr.com

Taki kompozyt zbrojony za wykorzystaniem włókna węglowego, zatem inaczej mówiąc Carbon Fiber Reinforced Plastics (CFRP) jest materiałem stworzonym z myślą o przemyśle kosmicznym oraz lotniczym. Jego podstawową zaletą jest olbrzymia wytrzymałość przy bardzo niewielkiej masie. Tego typu włókno węglowe posiada odporność na rozciąganie przeszło czterokrotnie większą, niż najlepsza stal, jednak jest niezwykle miękki, zatem żeby zagwarantować potrzebną sztywność, łączy się te surowce z twardymi żywicami syntetycznymi, czyli przykładowo epoksydowymi.
ściany

Źródło: sxc.hu
SILKA

Autor: The Forests Dialogue
Źródło: http://www.flickr.com
Włókna węglowe, czy raczej wyprodukowana z nich wielowarstwowa tkanina, mogą spełniać w takiej sytuacji rolę zbrojenia, z kolei spajająca ją żywica nadaje elementom potrzebny trwały kształt. Tego typu kompozytowe części produkuje się w foremnikach, które przedstawiają negatyw tworzonego kształtu przedmiotu, z zastosowaniem jednego z kilku najbardziej istotnych sposobów. Najłatwiejszy z nich to laminowanie, który opiera się na układaniu następnych powłok tkaniny (kevlarowej, węglowej czy szklanej) i ręcznym nasączaniu ich żywicą zmieszaną ze specjalnym utwaRdzaczem.

Gdy już przejrzysz ten artykuł, to spojrzyj też na podobne źródła, które mają równie interesujące informacje – one niezwykle Cię wciągną.

Niestety słabą stroną takiej metody jest zmniejszenie twardnienia żywicy, powodujące pośpiech, który niestety służy błędom wykonania. Innego rodzaju sposobem jest użycie preimpregnatów. Chodzi tutaj o wiele warstw tkaniny, które są początkowo przesycone żywicą. Kolejna metoda, zatem tzw.

Resin Transfer Molding jest oparta na uzupełnianiu żywicą foremnika, który zawiera wcześniej ułożoną tkaninę. Czwarty sposób to Carbon Fiber Reinforced Sheet Molding Compound oznacza wtryskiwanie żywicy pomieszanej z pociętymi włóknami do formy.