Inwertery o jakiej mocy należy wybierać do instalacji znacznej?

Jest to najbardziej istotny element instalacji fotowoltaicznej. Obowiązkiem jego jest zamiana stałego prądu, który produkowany jest przez podzespoły na prąd zmienny, który zsynchronizowany jest z siecią energetyczną.
Bardzo duża liczba wariantów inwerterów sprawia, że decyzję o tym, jaki inwerter zastosować w instalacji, należy pozostawić projektantowi.

Do mniejszych instalacji domowych konieczny będzie inwerter o niewielkiej sile. Do instalacji na skalę gospodarczą trzeba wykorzystać inwertery o sile większej. Falownik solarny musi cechować się dość wysoką zgodnością z wszystkimi rodzajami komponentów PV oraz wysoką sprawnością. Sprawność falownika, jest to bardzo ważny współczynnik, ponieważ pozwala on otrzymać maksymalną ilość energii z paneli. Inwerter najlepszy do mniejszych mocy osiąga sprawność 97%.

Jeżeli intryguje Cię ten tekst, to bez wahania kliknij tu i zobacz dodatkowo inny równie zajmujący oryginalny tekst (https://www.kingspan.com/pl/pl-pl/produkty/woda-i-scieki/komercyjne-oczyszczalnie-sciekow/bioficient-lokalne-oczyszczalnie-sciekow).

Falowniki zatem inwertery o większej mocy mogą osiągnąć 98% wydajności. Jeśli falowniki porównywane są po wydajności, wtedy należy to czynić po średniej sprawności, która wyrażona jest dla różnego obciążenia inwertera. Te wydajności muszą być zawsze w karcie katalogowej pod nazwą sprawność EURO.

malowidło - dom

Autor: Alejandro
Źródło: http://www.flickr.com
Niezależnie od tego, jakiego typu jest falownik, moglibyśmy zauważyć, że sprawność inwertera spada gwałtownie przy obciążeniu mniejszym niż 20-25% największej mocy. Dobór falownika opiera się głównie na tym, żeby montaż wytworzyła jak największą ilość energii przez cały okres żywotności tej instalacji. Kompletne moduły mogą wytrzymać 25 lat a inwertery 20 lat. Wybór inwerterów także determinowany jest konfiguracją oraz wielkością instalacji. Jeżeli instalacja jest duża, to wtedy można wybrać inwerter centralny. Do takiego inwertera podłączona jest cała instalacja. Wyjście takie pozwala zmniejszyć wydatki jednostkowe zakupu inwertera.

Inny rodzaj to falowniki łańcuchowe, które współdziałają z paroma szeregami podzespołów. Można by w oparciu o te falowniki tworzyć niewielkie, średniej wielkości oraz duże instalacje PV. Najrzadziej są używane mikrofalowniki, które mogłyby współpracować z pojedynczymi modułami.