Jakie istnieją w sprzedaży różnego rodzaju osuszacze powietrza?

Odpowiedni poziom wilgoci w domu jest kwestią bardzo istotną. To od niej w dużej mierze jest zależne nasze zdrowie. Za wysoka wilgotność może prowadzić do pojawienia się różnorodnych chorób górnych dróg oddechowych, ogólnego rozdrażnienia czy bólu głowy.

migawka - mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Fotel bujany

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
W najbardziej niekorzystnym przypadku wtedy, kiedy wilgoć będzie się utrzymywać przez relatywnie długi okres czasu, może również pojawić się na ścianie grzyb. Usunięcie takiego symptomu nie jest niestety już taką łatwą sprawą.

Istnieje bonus dla osób, które poszukują uzupełniających materiałów – zobacz info (http://www.mcrsklep.pl/pl/plyty-ogniochronne) tu. Dotyczy on analizowanego w tym tekście zagadnienia.

Aby tego uniknąć, jest kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest osuszacz powietrza. Stopień zawilgocenia w budynkach zamkniętych reguluje norma PN-B-03421:1978. Najlepiej dla nas, przy czym także dla naszych mebli, sprzętu komputerowego czy biblioteczki z książkami jest, gdy wilgotność jest zachowana w przedziale od 40 do 60%. Miejscami wyjątkowo narażonymi na wilgoć są te, gdzie występują problemy z wentylacją, czyli pomieszczenia do suszenia prania albo toalety. Najlepszym rozwiązaniem do sprawdzania wilgotności powietrza jest narzędzie o nazwie higrometr.

Najprostsze modele kosztują zaledwie parę złotych. Higrometry z zegarem kosztują kilkanaście złotych. Można by też nabyć specjalistyczne stacje pogody, które poza przekazywaniem informacji dotyczącej wilgotności powietrza, prezentują także temperaturę i ciśnienie atmosferyczne. Niezwykle znaczącą sprawą przy wybieraniu narzędzia do osuszania powietrza jest efektywność. Można się również spotkać z określeniem wydolność narzędzia. Tę właśnie wartość moglibyśmy znaleźć na każdym takiego typu sprzęcie. Jest ona zaprezentowana w litrach na dobę albo litrach na godzinę.

Do małych mieszkań posiadających do ok. 40m3 wystarczy kupić osuszacz powietrza o wydajności ok. 10l/24h. Za tego typu urządzenie należy zapłacić od 300 do 900 zł. Jak łatwo policzyć, pomieszczenia o kubaturze do 80 m3 będą potrzebowały urządzenia o nieco większej sprawności: 20l/24h.