W jakich obszarach najlepiej sprawdzi się dachówka jako pokrycie dachu?

Dziś na dachach polskich budynków możemy napotkać najczęściej dachówki ceramiczne i betonowe. Jest to jeden z najbardziej efektownych surowców na pokrycie dachu.
Wybranie pokrycia dachu jest jedną z istotniejszych decyzji, którą powinniśmy podjąć, gdy budujemy budynek.

Bardzo dużo jest zależne od kształtu dachu. Trzeba obliczać się z tym, że im dach prefabrykowane wiązary dachowe będzie bardziej skomplikowany oraz rozwinięty, tym będzie on bardziej kosztowny. Bardziej kosztowny będzie zarówno jeśli chodzi o surowiec, lecz również o robociznę. Wielopołaciowy dach jest także większym ryzykiem popełnienia błędów. Przy wyborze dachówki ceramicznej i cementowej, musimy wziąć pod uwagę odcień, rozmiar, kształt dachu oraz lokalizację budynku. Dachówka ceramiczna i cementowa są to pokrycia małoformatowe. Znakomicie sprawdzi się na dachach ze znaczną liczbą załamań połaci. Zazwyczaj w projekcie określony jest tylko rodzaj pokrycia dachowego i jego odcień, więc wybierając model dachówki warto wybrać te o mniejszym formacie. Tego typu dachówka sprawia, że mniej trudne jest modelowanie krzywizny pokrycia dachowego oraz daje również swobodę obrabiania.
działalność

Autor: richard olvera
Źródło: http://www.flickr.com
Z lokalnymi czynnikami wiążą się wielokrotnie wytyczne planów zagospodarowania przestrzennego albo warunki zabudowy. Może się zdarzyć tak, że w danej okolicy narzucony jest rodzaj pokrycia, a także narzucone jest nachylenie dachu. Sprawdzić trzeba w urzędzie jakie mamy możliwości i jaką posiadamy swobodę w tym zakresie. Najczęściej jest narzucony kolor pokrycia dachowego. Jest tak z tego powodu, żeby zachować porządek przestrzenny. Kolor pokrycia dachowego podyktować może także konserwator zabytków, jeśli dany budynek jest pod jego ochroną. Z kształtem dachu jest związane również nachylenie powierzchni. Dla dachówek to nachylenie wynosi około 30 stopni.

Przy tego typu nachyleniu zagwarantowana jest szczelność pokrycia dachowego. Z lokalnymi okolicznościami jest związana również sprawa opadów śniegu lub wiatru. Będą posiadały one wpływ na pokrycie. Dachówka sprawdzi się w obszarach, gdzie występuje zazwyczaj silny wiatr.