Czym jest tlenomierz oraz gdzie się go stosuje?

Tlenomierz jest przeznaczony do obliczeń stężenia tlenu w powietrzu za pomocą procedury przepływowej. Poddawany kontroli gaz jest podawany do urządzenia poprzez specjalne króćce.
Dzięki takiemu rozwiązaniu jest możliwe uruchomienie tlenomierza w układ specjalnych rurek pobierających tlen z badanego obszaru.

robota

Autor: Travis Wise
Źródło: http://www.flickr.com

Przepływ kontrolowanego gazu musi być wymuszony dla przykładu przez pompkę powietrza. Jeżeli chodzi o wyniki obliczeń, to są one transmitowane przez cyfrowy dwuprzewodowy interfejs będący podstawowym sposobem na łączenie urządzeń pomiarowych tam, gdzie zainstalowane są specjalistyczne układy. Specjalny interfejs wykorzystuje linię o jakiejkolwiek polaryzacji oraz umożliwia przesyłanie bez żadnych strat informacji jednocześnie z zasilaniem nawet na relatywnie znaczne dystanse przy typowych przewodach (dla przykładu skrętka telefoniczna – na aż 1km). Tego typu miernik tlenu można by podłączyć bezpośrednio do reguLatora lub (Zobacz też: nagrzewnica gazowa) do np. laptopa – przykładowo do takiego, który posiada zainstalowany program poprzez interfejs albo przez jeden z dużej ilości koncentratorów danych.
Jeżeli chodzi o obszar zastosowań miernika tlenu, to wykorzystuje się go przykładowo przy mierzeniu stężenia tlenu w halach upraw pieczarek, do kontroli emisji gazów w przemyśle, do monitorowania atmosfery w celu zapewnienia bezpieczeństwa, do badania pracy układów wentylacyjnych w różnych budynkach, dla przykładu w budynkach inwentarskich czy też w biurach. Miernik tlenu może posiadać także pomocnicze wyposażenie w formie zasilacza sieciowego lub też dla przykładu filtru powietrza. Bardzo istotne jest to, że nie można by doprowadzać do okoliczności, kiedy wykrapla się woda po wewnętrznej stronie tlenomierza.

W przypadku stosowania tlenomierza do mierzenia tlenu pobieranego ze stosunkowo ciepłych i wilgotnych pomieszczeń, dla przykładu z pieczarkarni, należy przed tlenomierzem użyć zewnętrzny filtr osuszający.