Nowoczesne metody budowy domków

Pragniesz tanio i szybko postawić budynek? Rozważ nowoczesną technikę szalunków traconych ze styropianu. prezentujemy wady oraz zalety takiego podejścia.
Wykorzystując szalunek tracony ze styropianu roboty połączone z budową budynku możesz poprowadzić siłami własnymi.

sprzęt - selfie

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com
Domki zbudowane w taki sposób są nie wyłącznie tanie, ale też energooszczędne jak też – mimo pozorów – wytrzymałe. System szalunku traconego polega na użyciu lekkich, styropianowych bloczków prostokątnych o długości mniej więcej 1-2 m oraz wadze do 2 kg, które są wytwarzane z polistyrenu samogasnącego. Takie bloczki są w środku puste oraz pełnią funkcję szalunku dla nalewanego do środka cementu. Sam proces stawiania ścian jest analogiczny do tego, który jest charakterystyczny dla wznoszenia domku z pustaków albo z cegieł. W tym przypadku trzeba poukładać elementy warstwami, a potem napełnić utworzony z nich szkielet należytym zbrojeniem. W finalnej fazie pozostaje zatopić konstrukcję cementem.
klej

Źródło: pixabay.com
Kluczową zaletą systemu traconego szalunku jest to, iż pozwala on oszczędzić duże kwoty – nie jedynie w fazie budowy budynku, ale też w czasie jego użytkowania. Szalunek tracony odznacza się jednakże paroma minusami, które należy wziąć pod uwagę.

Czy interesuje Cię ta tematyka? Jeżeli tak to, przejrzyj serwis, a odnajdziesz tam wiele bezkonkurencyjnych informacji, które pochłoną Cię zupełnie.

Wady te wynikają przede głównie z właściwości styropianu.

Półprodukt ten cechuje się : małą paroprzepuszczalnością – to skutkuje słabszą wentylacją domu i koniecznością jego częstego przewietrzania, niedużą cieplną bezwładnością – nagrzanie budynku zajmuje nieco więcej czasu i podatnością na uszkodzenia – ścianę można odkształcić nawet w czasie nieuważnego przemieszczania sprzętów.