Jak ciekawie można ozdobić okna w salonie?

Ponieważ salon jest najbardziej eleganckim miejscem każdego domu, to odpowiednie ozdobienie okien może być ważne dla aranżacji całego domu. Zawsze chcemy, aby w salonie było przytulnie oraz wygodnie.

dekoracja

Źródło: Galeriaoswietlenia.pl
Wygodę może zapewnić znaczna ilość różnych tekstyliów.
Knauf

Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com
klimatyzator

Autor: http://www.homespothq.com
Źródło: http://www.flickr.com
Najpopularniejsza dekoracja salonu to firany i zasłony. Także znacznym zainteresowaniem cieszą się przeróżne rolety (refleksole na taras) w szczególności rolety rzymskie. Niektóre kompozycje pomieszczeń preferują okna puste z bardzo małymi dekoracjami albo zupełnie pozbawione takich ozdób. Jednak na taką opcję moglibyśmy sobie pozwolić wyłącznie w takiej sytuacji, gdy naprzeciwko naszego domu nie ma drugiego mieszkalnego budynku. Inaczej sąsiedzi będą zaglądali nam do mieszkania. Firany oraz zasłony w salonie są niezwykle potrzebne do zapewnienia prywatności mieszkańcom wyłącznie przy założeniu, że będziemy stosowali zarówno firany jak i zasłony, ponieważ same firany nie będą wystarczać przede wszystkim wieczorem, gdy światło jest zapalone. Zastosowanie firan oraz zasłon w salonie podniesie również estetykę aranżacji. Firany oraz zasłony w salonie zezwalają zakryć brzydkie kaloryfery i rury, które znajdują się na wierzchu.
Dobór firan oraz zasłon do salonu jest zależne od stylu w jakim urządzone jest wnętrze. Firany wykończone koronkowym wzorem niektórym mogą wydawać się niemodne, ale do pomieszczeń w typowym czy rustykalnym stylu doskonale będą się nadawały. Styl minimalistyczny zwykle preferuje puste okna, ale pozwala także na zasłony i firany jednokolorowe, które nie posiadają wzorów. W minimalistycznym stylu nie można pozwolić sobie na dekoracyjne podwieszenia, tylko tkaniny powinny spływać luźno na posadzkę. Dla urozmaicenia można by zastosować firany każdą w odmiennym kolorze i powiesić te firany na karniszu odpowiednio je stopniując od najciemniejszego do najjaśniejszego.

rozwiązaniem są także firany z dekoracją ombre. Ta dekoracja znaczy cieniowanie w zakresie jednego tylko kawałka tkaniny. Takich firan nie można odnaleźć gotowych w sklepie, ale można je przygotować samodzielnie wykorzystując farbkę do tkanin.