Co to jest Bielski Syjon oraz czy warto go zobaczyć?

Większość naszych polskich miejscowości, nawet takich, których nie kojarzymy z historią, także ma swe wartościowe budowle. Dla przykładu miejsce, w jakim tworzone były niezwykle popularne „maluchy”.
Miejsce to cechuje się także tym, że na jego obszarze jest dużo zabytków.

instalacja

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Jest to m.in. Dwór Pruszyńskich, Pałac Zipsera czy Pałacyk Alfreda Michla. Istnieje też Kamienica pod Żabami oraz Kamienica Kałuży. Niezwykle ciekawym miejscem jest Bielski Syjon, czyli część górnego przedmieścia pomiędzy ulicami A. Frycza-Modrzewskiego a Władysława Orkana. Jego centralną częścią jest Plac Marcina Lutra. W tym połączonym w 1953 roku miasteczku Bielsko-Biała składającym się z miejscowości Bielsko i Biała Krakowska istnieją takie obiekty jak kościółek ewangelicki pod wezwaniem Zbawiciela, pomnik Marcina Lutra, gmach szkoły podstawowej, studnia pastuchów, gimnazjum i Liceum towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja oraz pomnik wdzięczności oraz miłości. Jest tam również napęd elektryczny do rolet wewnętrznych opieki oraz bardzo dużo odmiennych zabytków.
Bielski Syjon upiększa również zabytkowy starodrzew, zatem m.in. lipy, magnolie oraz limby. Bielski Syjon znajdujący się w miejscowości pod nazwą Bielsko, został stworzony pod koniec XVIII wieku na terenie oddzielonym z dolnego pastwiska miejskiego na potrzeby miejscowej gminy ewangelickiej. Było to możliwe dzięki patentowi tolerancyjnemu zainicjowanemu w 1781 roku przez cesarza Józefa II. W XVI w. Bielska gmina protestancka należała do takich, które są najsilniej umocowane na Śląsku cieszyńskim. W latach 1630-34 przy pomocy siły zarekwirowano społeczności ewangelickiej ich wszystkie świątynie oraz zmuszono ich do wdrażania nabożeństw w górach Beskidu śląskiego.

Mimo tego faktu, w latach osiemdziesiątych XVIII wieku w Bielsku około 2300 osób było wyznania ewangelickiego i 88 osób wyznania żydowskiego. W Bielsku -Białej mają miejsce ciekawe tematyczne imprezy. Można by pójść na Beskidzki rajd Pojazdów Zabytkowych.

Tags: , ,