Jakie typy przesłon na okna możemy zakupić do naszych domów?

Spore okna są świetnym, wpuszczającym naturalne światło rozwiązaniem. Mogą jednak uprzykrzyć gorące dni. Niestety przeszklone pomieszczenia bardzo prędko się nagrzewają. Współczesne rozwiązania minimalizują ten kłopot.
Współcześnie nawet wstawione w okna szyby mogą być ratunkiem od gorących się pomieszczeń.

Chodnik

Autor: Ivan Forsman
Źródło: http://www.flickr.com
Chociaż termin „szyba przeciwsłoneczna” brzmi dość abstrakcyjnie, istnieją one na rynku. Prostszym i zazwyczaj rozwiązaniem wydają się przesłony okienne rozmaitego typu. Służą one do regulowania naświetlenia w pomieszczeniu a przy tym redukcji temperatury.

Mocno tradycyjnym sposobem na zaciemnienie są okiennice. Takie przesłony okienne mają oczywiście sporo minusów, ale mogą być instalowane przez mieszkańców tradycyjnie wyglądających wsi i osiedli w miastach, którzy cenią sobie spanie w totalnie zaciemnionych pokojach. Bardziej praktyczną i możliwą do założenia w każdym domu opcją, są roleta rzymska dzień noc z silnikiem i rolety. Ich wybór w sklepach jest wręcz wielki i można zgadywać, że każda osoba będzie w stanie kupić coś dla siebie. Żaluzje obecnie są wykonywane z różnych materiałów, czyli drewna, materiałów drewnopodobnych czy aluminium. Mogą przybierać pozycję pionową oraz poziomą. Można również nabyć żaluzje zautomatyzowane i do instalowania na zewnątrz domu.
Geodeta

Autor: Barbara Bresnahan
Źródło: http://www.flickr.com
Opcjami wykonanymi głównie z materiału, są przesłony okienne, do których zalicza się plisy i rolety. Choć robi się je także z innych materiałów (np. z bambusa i papieru), to najczęściej spotykamy właśnie te wykonane z tkanin. W zależności od barwy mają odmienną przepuszczalność światła, podczas wyboru można zatem zadecydować, czy będą po prostu chronić nasz dom przed wścibskim wzrokiem obcych ludzi, czy mocno absorbować światło.
Stosunkowo nowoczesnym rozwiązaniem na naszym rynku są samoprzylepne tkaniny, które wiesza się na szybach.

Są całkowicie przejrzyste od wewnątrz, na zewnątrz jedynie częściowo. Dzięki temu odbijają dużą część promieni słonecznych, nie przepuszczając ciepła. Sprawdzają się też na oknach o nietypowych kształtach.