Jakie istnieją rodzaje okien dachowych oraz jakie mają wady i zalety?

Jeśli chcemy stosownie oświetlić poddasze, to zazwyczaj chcielibyśmy to zrobić za pomocą naturalnego światła. Najlepszym sposobem jest wstawienie okien połaciowych, które będą oświetlać znacznie większą część poddasza, niż okna pionowe.
Mogą one zajmować taką ilość miejsca na pokryciu dachowym, która równa się 1/8-1/10 powierzchni podłogi.

Dobrane we właściwy sposób okno, powinno zapewniać dobrą widoczność tak osobom siedzącym, jak i stojącym. Musimy pamiętać także o tym, że im mniej dosadny okaże się kąt nachylenia pokrycia dachowego, tym dłuższe musi być dobrane przez nas okno. Kiedy wybieramy okna dachowe, musimy brać pod uwagę również kąt nachylenia pokrycia dachowego i wielkość ścianki kolankowej, gdyż im wyższa ona będzie, tym wyżej będzie umiejscowiona dolna krawędź należącego do nas okna.

Z czystym sumieniem zalecam te informacje każdemu miłośnikowi takiego tematu. One niewątpliwie też są godne przeczytania.

W takim przypadku, aby móc zapewniać sobie odpowiednią widoczność, pod takim oknem połaciowym należałoby wstawić jeszcze pionowe, tak żeby utworzyć zestawienie kolankowe.

okna dachowe

Autor: Tristan Schmurr
Źródło: http://www.flickr.com

Należy wiedzieć, że najpopularniejsze okna dachowe to te obrotowe, które mogą otwierać się wokół swojej osi obrotu. Jeżeli będą zamontowane stosunkowo nisko, to podczas roztwierania wymagane okaże się cofnięcie się. Jeśli chcielibyśmy tego uniknąć, możemy wykorzystać okna, które mają podwyższoną oś obrotu. Będzie ona w takiej sytuacji na poziomie mniej więcej 3/4 okna. Jeżeli chodzi z kolei o okna uchylno-obrotowe, to dzięki użyciu przełącznika możemy je otwierać na dwa różne sposoby. Mogłyby otwierać się w koło osi w 1/2 wysokości lub uchylać do góry.

Jeśli chcielibyśmy wybrać takiego rodzaju okna, musimy zwrócić uwagę, w jakich miejscach są przymocowane klamki, gdyż przy górnym mocowaniu okna, czy wysokiej ściance kolankowej do otworzenia takiego okna bylibyśmy zmuszeni używać drążka.

Tags: , ,