Jakie wiertła są stosowane do wiercenia w szkle?

Dostępne w sprzedaży wiertarki odróżniają się jakością wytworzenia, mocą czy ceną. Jednak nawet te najwyższej klasy elektronarzędzia nie będą spełniać swojego zadania bez odpowiednio wybranego wiertła.

Drewno jest stosowane w robotach wykończeniowych, czy w gałęzi meblarskiej. Wiertło powinno być stosownie dopasowane do rodzaju surowca. Powinno być także odpowiedniej średnicy. W sprzedaży możemy odnaleźć dużo typów wierteł. Poszczególne wersje odróżniają się twardością, rozmiarem czy specyfiką pracy. Pośród w najwyższym stopniu słynnych wierteł wyróżnia się wiertło kręte, które jest najpopularniejsze wśród wszystkich obecnych w marketach, wiertła płaskie do drewna, wiertła spiralne zatem świdry, czy też wiertła do konfirmatów. Pierwsza średnica oznacza rozmiar danego ostrza prowadzącego. Następna z kolei to oznaczenie średnicy konfirmatów. Trzeci wymiar to średnica fazy. Powyższe wymiary wierteł nadają się do najbardziej popularnych wykrętów o wymiarach 64 x 50 milimetrów czy 7 x 50 mm.
panele laminowane

Autor: Classen-Pol
Źródło: http://echopr.pl/PRASA/panele_dab_tarbek_ciemny_z_kolekcji_nature_marki_classen_1.jpg
Naturalnie wiertła do drewna nie mogłyby być użyte do wiercenia w betonie albo metalu, ponieważ są za miękkie a kąt wierzchołkowy jest zbyt niski. Za dużym utrudnieniem byłaby również obecność centrującego środka. Nie dawałby możliwości równomiernego wykonania dziur w przykładowo metalu. Do wiercenia dziur w metalu znacznie korzystniej by było zastosować wiertło HSS, wiertło wielofunkcyjne, wiertło wykonane z tytanu, wiertło kobaltowe albo wiertło stożkowe. Do pracy przy tego typu materiale jak kamień lub beton (zobacz: beton na ścianach) stosuje się natomiast wiertła diamentowe lub wiertła wyprodukowane z węglików spiekanych.

Występują również specjalne wiertła, jakie wykorzystuje się do wiercenia otworów w szkle. Mogą to być wiertła rurowe do szkła albo wiertła płetwowe do szkła. Przed zakupem wiertła musimy sprawdzić m.in. typ mocowania, który pasowałby do stosowanego przez nas narzędzia.