Co powinniśmy otrzymać od sprzedawcy podczas nabywania nieruchomości?

Znalezienie odpowiedniego mieszkania lub domu na rynku wtórnym jest relatywnie proste, przy czym przed zakupem jakiejkolwiek nieruchomości należy poświęcić sporo czasu na to, aby sprawdzić jej stan prawny.

elektryk

Autor: Corena Hasselle
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu możemy uniknąć możliwych problemów oraz nieprzyjemności. Trzeba obowiązkowo sprawdzić księgę wieczystą. Nawet w takiej sytuacji, kiedy oferujący przedłoży nam wypis z księgi, należałoby osobiście obejrzeć ją w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego.

Czy uzyskane w tym miejscu informacje uważasz za ciekawe? Jeżeli tak, to więcej zobaczysz w ofercie (https://kesbet.pl/produkty/stojaki-na-rowery/), która też niewątpliwie okaże się nęcąca.

To z niej moglibyśmy się dowiedzieć, kto jest faktycznym właścicielem danej nieruchomości i czy też ta nieruchomość nie jest w żaden sposób obciążona hipoteką lub zadłużona. Tego typu księgę wieczystą moglibyśmy zlecić także przez internet. Możemy to wykonać w Wydziale Spraw Obywatelskich UM lub w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta. Każdy sprzedający musi przekazać dokumenty, których będziemy potrzebowali podczas użytkowania nieruchomości. Dokładnie chodzi tu o dokumenty, które są związane z budową domu lub mieszkania. Niezwykle istotne jest pozwolenie na budowę, projekt budowlany i protokół odbioru danej nieruchomości.

balkon

Źródło: psgdeweloper.pl
nieruchomość

Autor: flakeparadigm
Źródło: http://www.flickr.com/photos/flakepardigm/3538195638/
Wszystkie te dokumenty każdy właściciel nieruchomości musi mieć przez tak długi czas, jak istnieje sam dom. Właściciel powinien oddać także umowy z podmiotami, które dostarczają do nieruchomości przeróżne media, czyli energię elektryczną, wodę, gaz czy internet. Musi przekazać nam również rachunki potwieRdzające, że osoba sprzedająca nie opóźnia się z żadnym podatkiem od nieruchomości, podatkiem dochodowym lub od spadków oraz darowizn. Musimy otrzymać także umowę przedwstępną, którą należałoby podpisać.

Dzięki jej zawarciu będziemy mieć gwarancję, że podczas kilku dni, które będą nam potrzebne na zaciągnięcie kredytu albo na zaplanowanie wizyty u notariusza, sprzedający nie zmieni swych zamiarów i nie sprzeda posesji jakiemuś innemu kupującemu.

Tags: , ,