Deski kompozytowe: czy faktycznie stanowią dużą konkurencję dla naturalnego drewna?

Od pewnego czasu Polacy planujący budowę tarasu ogrodowego dają szansę deskom kompozytowym. Posiadają one wiele zalet, których nie mają zwykłe, naturalne deski, z których dotąd układano tarasy.
Deski kompozytowe mają nieco wspólnego z drewnem: składają się bowiem z mączki drzewnej i polichlorku winylu (PCV).

Obecność drewna wynosi, w zależności od jakości, pomiędzy 30 a 60%. Można sobie zadać pytanie, po co inwestować w nowy, nienaturalny materiał zamiast w naturalne drewno? Powodów jest cała masa.
Mianowicie kompozyty przypominają drewno, a nawet w dotyku przypominają jego strukturę. Mają jednakże lepsze te właściwości, które są istotne przy budowaniu tarasów. Obiekt z nich skonstruowany będzie mieć odporność na różnorakie warunki atmosferyczne, od mrozów i śniegów, przez deszcze, palące ostre słońce, nawet po pożary, bo deski kompozytowe są niepalne. Mniej ulegają też działaniu grzybów i mchu.

To ważne opracowanie (http://www.tarasfactory.pl/oferta/elewacje/zaluzje-fasadowe/) tyczy się publikowanej tutaj tematyki, więc jeżeli jest ona warta Twej uwagi, to wejdź na ten link!

Nie wybrzuszają się i nie deformują, a to przy naprawdę minimalnym uczestnictwie pielęgnacji. Nie trzeba ich, tak jak drewna, konserwować, malować impregnatem i odświeżać, a i tak będą długi czas w dobrym stanie. Głównym środkiem ich konserwacji jest na dobrą sprawę gruntowniejsze czyszczenie.

Wystrój

Autor: Komandor
Czym jeszcze cechują się kompozyty? Są produkowane taśmowo. Sprawia to, że są perfekcyjnie równe, więc niezwykle łatwo i sprawnie układa się z nich tarasy. Zwłaszcza wtedy, gdy nabywa się gotowy zestaw montażowy. Przy ograniczeniach drewna, kompozyt wydaje się genialnym budulcem.
Idealna gładkość wyróżnia deski kompozytowe pod względem wyglądu. Nie zobaczy się na nich sęków, słojów, drzazg, odkształceń itp. Gdy są dobrej jakości, mogą latami wyglądać wręcz perfekcyjnie. Ów idealny wygląd jest też zaliczany do wad. Po prostu prawdziwe drewno ma wiele czaru i ta niezakłócona doskonałość nie przypada do gustu wszystkim użytkownikom.

Inna wada, która na pewno odstrasza osoby planujące układanie tarasu, to koszt kompozytu. Jest on zasadniczo droższy od drewna, czasem nawet bardzo drogi. Niewątpliwie jednak można go wziąć pod uwagę przy planowaniu budowy tarasu.

Tags: , ,