Kiedy wybrać osuszacz kondensacyjny a kiedy adsorpcyjny i w jaki sposób działają osuszacze?

Bardzo ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza w domu. Zależy od niej w dużej mierze nasze zdrowie. Zbyt wysoka wilgotność może prowadzić do wystąpienia dolegliwości górnych dróg oddechowych, bólu głowy oraz rozdrażnienia kompletnego organizmu.

Gdy wilgoć będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, może pojawić się również grzyb na ścianach domu. Usunięcie jego nie jest to prosta kwestia.
przykład reklamy

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepiej jest dla nas, lecz również dla naszych mebli, książek oraz sprzętu komputerowego, kiedy wilgotność utrzymywana jest w przedziale od 40 do 60%. Miejsca, które wyjątkowo narażone są na zawilgocenia to te, w jakich są problemy z wentylacją. Są do łazienki oraz pomieszczenia do suszenia prania. Bardzo ważną sprawą przy wybieraniu urządzenia do osuszania powietrza, jest efektywność takiego przyrządu.

Czy ten komentarz z www (http://bestem.com.pl/) zachęcił Cię do pozostawienia swojej opinii? Niezmiernie nam przyjemnie. Więc nie zwlekaj i napisz coś!

Wartość tę możemy odnaleźć na jakimkolwiek modelu takiego sprzętu. Jest ona wyrażona w litrach/dobę lub godzinę. Do mniejszych mieszkań wystarczyłoby kupić osuszacz o wydajności około 10 l/24 godziny. Za tego typu osuszacz zapłacimy od 300 do 900 zł. Większe pomieszczenia będą potrzebowały sprzętu o większej wydolności. Może to być 20l na 24 h. Cena tego typu urządzeń waha się od 500 do 1200 złotych.

kruszywo

Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
Osuszacze powietrza możemy rozdzielić na kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Osuszacze kondensacyjne są najpopularniejsze. Największą wydajność uzyskują one w pomieszczeniach o temperaturze trzydziestu stopni i 80% wilgotności powietrza. Powietrze zasysane jest przez wentylator. Jest ono chłodzone oraz skraplanie w parowniku. Woda, jaka w taki sposób powstaje, trafia do zbiornika. W następnym etapie osuszone powietrze trafia na nagrzewnicę i opuszcza osuszacz. Osuszacze adsorpcyjne są polecane, gdy należy osuszyć chłodne miejsce. W środku tego typu urządzenia znajduje się ruchoma część ze znaczną liczbą kanalików, w jakich mieści się mieszanka bardzo silnie higroskopijna.

Wilgoć powietrza jest wchłaniana przez tę substancję a następnie jest ona usuwana dzięki strumieniowi gorącego powietrza. Jest też skroplona w chłodnicy. W osuszaczach adsorpcyjnych powietrze, jakie jest wydmuchiwane ma zauważalnie wyższą temperaturę. Natomiast w osuszaczach kondensacyjnych jest ono tylko nieco cieplejsze.

Tags: , ,