Jak działa wentylacja naturalna i co ona może dać?

Większość Polaków twierdzi, że wymiana powietrza w mieszkaniu zazwyczaj nie jest niezbędna. Taką wentylację traktują oni jako źródło różnych niedogodności, zwłaszcza w zimie. Myślą, że przez wentylację ucieka z mieszkania ciepło i chłód przedostaje się do domu od okien.

Wentylacja w domu jest jednak bardzo konieczna oraz nie jest ona tylko potrzebna po to, żeby dawać nam nowe ilości tlenu, jaki w czasie oddychania zamieniony jest na dwutlenek węgla. Podczas wentylacji powietrza usuwane są także różnorodnego typu zanieczyszczenia a także substancje trujące, które pochodzą z materiałów budowlanych i mebli. Tyczy się to także różnych mikroelementów i nadmiaru pary wodnej, którą produkujemy samodzielnie w czasie prania albo mycia. Ogólnie znane jest zatem, że nasze budynki powinny być wentylowane. Wentylowanie lokali można by robić na parę sposobów, jakie odróżniają się od siebie skutecznością i wydatkami, jaki musimy ponieść nie jedynie na etapie robienia wentylacyjnej instalacji, lecz także podczas jej późniejszego użytkowania.
Biokominek Tetris marki Horus

Autor: Horus
Źródło: Horus
W naszym państwie dominuje wentylacja naturalna, jaka zwana jest także grawitacyjną.

Jeśli chcesz zgłębić więcej, przeczytaj ten link na zaprezentowany temat. Wskażemy Ci dodatkowe dane!

W lato taka wentylacja grawitacyjna nie funkcjonuje wcale, z kolei w zimie jest niezwykle intensywna. Przez pozostałe pory roku może funkcjonować korzystniej lub gorzej, ale niezwykle rzadko funkcjonuje na właściwym poziomie. Jej działanie jest uwarunkowane nie zaLEDwie od temperatury powietrza na dworze, lecz także od kierunku oraz mocy wiatru. Działanie wentylacji naturalnej polega na wykorzystywaniu różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz mieszkania. Zużyte powietrze wywiewane jest przez przewody wentylacyjne zakończone kratkami.

Ale aby to było możliwe, musi być zagwarantowany dopływ do mieszkania czystego powietrza z zewnątrz. W przyszłości dostawało się ono przez nieszczelne okna a obecnie dostaje się przez okienne nawiewniki. Świeże powietrze może również dostawać się do domu przez odpowiednie rozszczelnienie okien.

Tags: , ,