Jakie wiertło dobre będzie do drewna, a jakiego rodzaju do matalu?

Dzisiaj można kupić wiertarki różnej wielkości czy różniące się wzajemnie jakością wykonania i ceną. Jednak nawet najlepsza wiertarka nie będzie działała prawidłowo bez dobrze dobranego wiertła.
Aby dobrze wywiercić dziurę, niezbędne nam dobrze wybrane wiertło.

fontanna domowa

Autor: Jim G
Źródło: http://www.flickr.com
Drewno to niezwykle popularny surowiec w pracach wykończeniowych. Możemy teraz spotkać mnóstwo rodzajów wierteł do drewna. Różnią się one wielkością. Najbardziej popularnym wiertłem dostępnym w marketach, jest wiertło kręte. Takie wiertło może być śmiało używane do wykończeniowych prac oraz do rozwiercania dziur. Zaletą tych wierteł jest wielka precyzja wiercenia.

Masz ochotę znaleźć następne materiały odnoszące się do podnoszonej tu kwestii? Jeśli tak, to kliknij ten link oraz przeczytaj wpis z witryny (http://www.eogniwa.pl/pl/c/Punkty-mocujace/49).

Innym typem wiertła do drewna jest wiertło płaskie. Inaczej określane jest piórkowym bądź łopatkowym. Tymi wiertłami możemy robić dziury o większych średnicach. Nie jest wiertłem tak dokładnym jak wiertło kręte, lecz znakomicie sprawdzi się do robienia otworów, których średnica dochodzi do 45 mm.

Drewnopodobne folie dekoracyjne pozwalają nadać profilom PCV klasyczny wygląd drewnianej stolarki

Autor: Polskie Okna
Źródło: Polskie Okna
Wierteł do drewna nie można używać do wiercenia w metalu. Są one zbyt miękkie. Są wiertła wielofunkcyjne, które wykorzystuje się do wiercenia w tworzywach sztucznych, drewnie oraz metalu. Tego typu wiertłami można wywiercić otwór w miedzi, aluminium oraz innych miękkich metalach. Znakomicie będą się sprawdzać do wykorzystania w domu. Nie jest to dobre rozwiązanie dla majsterkowiczów, którzy spodziewają się dużej precyzji i wytrzymałości. Innym typem wiertła do metalu jest kobaltowe wiertło. Nadają się one do profesjonalnego zastosowania przy twardych i miękkich metalach. Są do 6x bardziej odporne niż ich zamienniki wykonane ze zwykłej stali.

Warstwa kobaltu sprawia, że ostrze jest bardziej twarde oraz ułatwia zrobienie otworu w twardym metalu. Stożkowe wiertła nadają się do precyzyjnego rozwiercania i centrowania w różnego typu blachach, tworzywach sztucznych oraz stali szlachetnej.