Co musi gwarantować dobry łańcuch do transportu drzewa?

Zrywkę drewna moglibyśmy podzielić na wleczoną, półpodwieszoną, podwieszona oraz nadsiębierną. Zrywka wleczona jest wtedy, gdy drzewo na całej długości styka się z ziemią, półpodwieszana ma miejsce kiedy jedynie jeden koniec styka się z ziemią.

Opakowania z papieru

Autor: Denis Vahrushev
Źródło: http://www.flickr.com
Podwieszana jest wtedy kiedy drewno z glebą się nie styka, a nadsiębierna jest wtedy gdy drewno jest załadowane na ciągnik zrywkowy.
Zrywka drewna jest pierwszą fazą transportowania takiego materiału oraz charakteryzuje się tym, że jest najkosztowniejszą oraz najtrudniejszą czynnością. Jest też najbardziej ryzykowna, z tego też powodu firmy, które ją przeprowadzają, nie mogą sobie pozwolić na stosowanie urządzeń czy też przyrządów, które odpowiedniego bezpieczeństwa nie gwarantują. Dla przykładu stosowany wtedy łańcuch zrywkowy powinien charakteryzować się określonymi bardzo ważnymi właściwościami.

Odwiedź moje www. Tu mamy wyłącznie najlepszej jakości artykuły. Jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości, to z przyjemnością pomożemy.

Musi on mieć profil kwadratowy oraz być zakończony na jednym końcu hakiem, natomiast z drugiej strony tzw. szpilką, która zdecydowanie ułatwia przewleczenie takiego łańcucha pod transportowanym drzewem.

standard

Autor: Micolo J
Źródło: http://www.flickr.com
Wspomniany kwadratowy przekrój posiada na celu zapobieganie ześlizgiwaniu się łańcucha z drzewa. Hak natomiast powinien zapewniać bardzo bezpieczny chwyt. Sam łańcuch zrywkowy musi gwarantować bardzo bezpieczny transport, bardzo dużą wytrzymałość i odporność na m.in. zgniecenia czy przetarcia. Jest on wytwarzany w różnych klasach. Przykładowo klasa 8 znaczy, że ma on 8 mm grubości. Ma on siłę uciągu to 45kN, natomiast moc zrywająca jest dwukrotnie większa, zatem wynosi 90kN. Taki łańcuch jest produkowany w różnorodnych barwach, po których można by prędko zidentyfikować jego klasę. Czerwony odcień oznacza klasę 8, z kolei niebieski – klasę 10.

Materiał, który jest wykorzystany do stworzenia takiego łańcucha musi zapewniać jego długotrwałe użytkowanie również w bardzo niekorzystnych sytuacjach. Jego cena wynosi (w zależności od producenta) ok. 50 zł za metr.

Tags: , , , ,