Jakie istnieją typy fundamentów punktowych i czym się one cechują?

Fundament jest podstawą jakichkolwiek altanek – tak w przenośni oraz dosłownie. W praktyce wykorzystuje się różne typy podwalin, które miałyby być podstawą pod przyszłą konstrukcję szkieletową.

fundament punktowy

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com
Rodzaje te różnią się metodą wytworzenia i naturalnie ceną przygotowania.
Najszybszy w realizacji jest fundament punktowy stworzony z bloczków betonowych. Jest także najprostszy spośród tych, które będą wspomniane w tym artykule. Metoda ta opiera się na rozmieszczeniu w najważniejszych miejscach docelowej powierzchni tzw. bentonitów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można by równomiernie rozkładać ciężar struktury. Jest to dobry sposób, żeby skorygować ewentualne nierówności powierzchni gruntu. Innym wariantem takiego fundamentu jest taki, który jest zrobiony z rur szalunkowych. Jest to nieco solidniejszy typ wymienionego wcześniej fundamentu z bentonitu. Jest on stosunkowo prosty oraz tani w tworzeniu. Metoda ta opiera się na zagłębieniu w glebie niedrogich wykonanych z kartonu rur szalunkowych. Nad powierzchnią ziemi muszą one utrzymywać równomierny pułap, natomiast w ziemi oczywiście pion. Pewnym problemem może być wykonanie takiego fundamentu, który zachowuje idealny poziom. Tego typu typ fundamentu warto stosować, jeżeli istnieją znaczne nierówności gruntu lub podłoże posiada nieznaną nośność.
Najdroższym, ale również najsolidniejszym rozwiązaniem, okazuje się być zbrojona płyta fundamentowa. Sięga ona ok. 20 lub 30 cm wgłąb gruntu, więc jest to w rzeczywistości zbrojona wylewka.

Ogromną zaletą wynikającą z zastosowania tego typu płyty jest bardzo duża stabilność konstrukcji, która na niej spoczywa. Następną mocną stroną jest prędkość przygotowania – płyta jest przygotowana po zaLEDwie siedmiu dniach.

Zaintrygował Cię ten tekst? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź tutaj roboty ziemne podobne materiały – one też są wartościowe.

Wadą jest z kolei brak możliwości samodzielnego jej zrobienia.

Tags: , , ,