Dlaczego warto używać regranulat styropianowy zamiast płyt czy też wełny mineralnej?

Wykonanie ocieplenia budynku jest bardzo ważną czynnością zarówno w wypadku nowo powstałych, jak i odnawianych nieruchomości. Taką czynność można wykonać przy pomocy różnorodnego typu materiałów, jednak w określonych przestrzeniach jest to niezwykle trudne.
Należy pamiętać, że wymagane jest zachowywanie ciągłości osłony termicznej, a to nie w każdym przypadku jest wykonalne przy wykorzystaniu płyt czy też wełny mineralnej.

Przeważnie wtedy najlepszym rozwiązaniem jest regranulat styropianowy. Jest to znakomity sposób na ocieplanie trudno dostępnych miejsc poddaszy czy stropodachów. Tego typu granulaty używane są także do wypełniania szczelin powietrznych w tego typu miejscach jak mury warstwowe. Wspomniany styropianowy granulat zazwyczaj stanowi warstwę drewnianej podłogi lub mata pod krzeslo stropu. Tego typu surowce jak płyty albo maty posiadają trochę wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, więc trzeba go opracowywać trochę grubszą powłoką. Przykładowo 20 centymetrowej grubości płyta ze styropianu posiada współczynnik wynoszący 0031 W/(m K), warto jest zastosować granulat o grubości 26 centymetrów. Posiadałby on parametr równy 0043 W/(m K). Jest to jednak bardziej korzystne wyjście, gdyż może bardzo szczelnie wypełnić wszelkie zakamarki.
wizja - dom

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com

domu

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Sposób układania tego granulatu przedstawia się nieco w inny sposób niż w wypadku takich materiałów jak choćby płyty. Stosowane jest do takiego celu specjalne narzędzie, które taki granulat wdmuchuje. Może dać to więc możliwość nadania dowolnej grubości takiej izolacji. Jeśli docieplany jest nowy dom, zazwyczaj robi się to, gdy jest on w stanie zamkniętym.

Wdmuchiwanie regranulatu jest o wiele szybsze niż układanie płyt czy mat. Taki surowiec nie jest też magazynowany na terenie budowy, gdyż jest dostarczany przez firmę, która będzie robić tego typu termoizolację.