Do czego stosuje się granit?

Granit od zawsze stanowi istotny surowiec w budownictwie. Wypływa to z faktu, że jest on jednym z najbardziej trwałych i wytrzymałych budulców. Ponadto jest nieszkodliwy oraz nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych, dzięki czemu nie jest trudno zachować jego wiecznotrwałe piękno.

Jednym z w najwyższym stopniu efektownych kamieni występujących w naturze jak też używanych w budowlance jest właśnie granIT. Jest to głębinowa skała. Głównymi minerałami w jego składzie są : kwarc i plagioklaz. Granit jest często napotykaną skałą magmową, występuje w utworach każdych er jak też na wszystkich lądach. W Polsce granitowe skały znajdziemy na Dolnym Śląsku jak też ziemi kłodzkiej. Z kolei w podłożu głębokim w regionie Zawiercie – Kraków a także w Polsce północno-wschodniej. Najbardziej znana jest prawdopodobnie kopalnia granitu Borów.
budowa domu

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
kopalnia granitu Borów
Charakterystyczna budowa (mini koparki) tego kamienia sprawia, iż jest jednym z najbardziej twardych materiałów budowlanych na Ziemi, toteż może być z łatwością wykorzystywany do ochrony nawierzchni narażonych na wielki nacisk. Nie będą w stanie zaszkodzić granitowi niesprzyjające czynniki pogodowe, takie jak deszcz czy wiatr. Ponadto jest wytrzymały na zarysowania oraz ścieranie. Kamienie granitowe użytkuje się głównie jako materiał budowlany. Dzięki swojej trwałości świetnie sprawdza się w wytwórczości kostki brukowej bądź płyt chodnikowych. Co więcej jego gustowny wygląd pozwala na wykorzystywanie granitowych płyt w charakterze okładziny ścian oraz do wytwórczości parapetów zewnętrznych.

Sprawdzi się również w konstrukcji dekoracji ogrodowych, kamiennych mebli, fontann, etc. Ze względu na to, iż granit jest materiałem całkiem naturalnym, znajduje swe użycie również w kuchniach, jadalniach i łazienkach.