Jakie wyróżniamy rodzaje bram do garażu? Jakie posiadają cechy? Która z bram jest najlepsza do naszego garażu?

Zastanawiasz się, jak wybrać bramę garażową. Pamiętaj o kolejności. Po pierwsze musisz sprawdzić w projekcie, jaki wymiar bramy garażowej jest potrzebny. Kiedy już to będziesz wiedział, w dalszej kolejności pomyśl o typie bramy. Do dyspozycji jest całkiem sporo możliwości.

Bramy garażowe

Autor: Normstahl
Źródło: Normstahl
Pierwszy rodzaj to bramy rozwieralne. Mogą być zamontowane przed otworem lub w otworze, często jednak montuje się je nie aż tak głęboko u wylotu, żeby były zlicowane boczną ścianą. Tego rodzaju bramy są robione z drewna. Są masywne, potrzebują więc wytrzymałej konstrukcji. Rama ościeżnicy może mierzyć nawet 4-5 centymetrów szerokości. Tego rodzaju bramy możemy otwierać za pomocą napędu w formie tak zwanych ramion, które wprawiają w ruch skrzydła. Następny typ to bramy uchylne, które są montowane w otworze albo za nim, czyli wewnątrz garaży. Są dosyć lekkie, to płaty blachy trapezowej na konstrukcji nośnej.

Mają próg wysoki na około trzech centymetrów, tak więc przed wstawieniem bramy powinniśmy zrobić wylewkę w garażu. bramy segmentowe możemy zainstalować także w otworze lub za nim. Duża ilość producentów w mniejszych bramach montuje sprężyny naciągowe, jednak do bram dużych i masywnych zalecane są skrętne. Niektórzy natomiast stosują jedynie ten drugi rodzaj. Przy sprężynach naciągowych ściana ponad otworem powinna posiadać minimalną wysokość siedemnastu centymetrów.

Tego rodzaju sprężyny mogą być mocowane w paru pozycjach, zależy to od ilości dostępnego miejsca pod sufitem. Bramy segmentowe występują także w formie bocznej, czyli są otwierane na bok. To jednak bardziej kosztowne rozwiązanie, lecz wygodne, gdyż tego typu brama będzie mogła pełnić funkcję drzwi. W tego rodzaju bramie prowadnice montowane są na ścianie ponad otworem i z boku bramy jak i w posadzce – warto zajrzeć.

Jeszcze jeden typ – bramy rolowane, tzw. roletowe montuje się w środku, za otworem. Możemy też umieścić ją w otworze, lecz musiałby on być dosyć wysoki, ponieważ znaczną część wjazdu zajęłaby kaseta. ten rodzaj bramy mocuje się przed otworem. To często jedyne wyjście, kiedy nie masz szans, żeby zastosować inną. Płaszcz bramy jest zwijany do kasety z wałkiem wewnątrz lub na odkryty wałek. Wielkość tego typu kasety zależy od wysokości bramy, to oznacza, im wyższa brama, tym więcej roletek musi schować się w bębnie. Dobrze jest tego typu bramę zamówić u autoryzowanego wytwórcy jak bramy Warszawa.