Co to jest spawanie, jak się do tego zabrać? Jak profesjonalnie spawać, aby było skutecznie i bezpiecznie?

Umiejętność spawania może być niezwykle cenna w tworzeniu specjalnych projektów blisko Twojego domu. Jesteś w stanie dzięki temu zaoszczędzić czas jak i finanse, jakie z pewnością musiałbyś wydać, żeby zapłacić fachowcowi. Jednakże spawanie wcale nie jest takie łatwe. Z pewnością minie jakiś okres czasu, zanim to pojmiesz. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które powinny ci to ułatwić.

spawacz

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Przygotuj odpowiedni metal. Przekonaj się czy na jego powierzchni nie istnieją oznaki rdzy. Jeśli czynność robisz pierwszy raz, zabierz do tego celu stal. W okresie uczenia się najbardziej odpowiednie będą kawałki o objętości od 0,5 – 0,6 cm. Jeżeli zaczynasz się uczyć spawania acetylenowo–tlenowego, najlepiej ćwiczyć na czystej stali o grubości 0,3 centymetra. Kup lub pożycz odpowiedni sprzęt. Pamiętaj, iż spawanie jest bardzo niebezpieczne, na przykład spawanie tytanu. Spawacz musi mieć właściwe ubranie oraz sprzęt. Załóż właściwe spodnie – najlepiej jeansy, buty ze stalowymi czubkami i okulary lub maskę do spawania. Dobrze skontroluj swój sprzęt.

Jeśli ciekawi Cię omawiana tematyka, to poczytaj również (http://www.archipelag.pl/projekty-domow/z-poddaszem) pozostałe dane na ten wątek. Będą tak samo wciągające i zapadną Ci w pamięć na długi czas.

Bądź pewny, iż główny aparat jest ustawiony odpowiednio. Powinien być on przypasowany do grubości metalu. Powinieneś zrozumieć zasady spawania. Podczas pracy powinieneś wiedzieć, co wpływa na to, iż spoiny są dobre lub niewłaściwe. Szybkość spawania, kąt ustawienia palnika w stosunku do metalu, ustawienie spawacza oraz jego pozycja, a także ustawienie spawanego metalu gwarantują duży wpływ na końcowy rezultat. Sprawdź spoiwo w trakcie spawania. Powinieneś upewnić się, iż jest on po obu stronach spawanego metalu. Dla początkującego jest to bardzo ważna uwaga, ponieważ po zakończonej pracy może okazać się, iż nasze kawałki metalu (www) się nie trzymają ze sobą. Co istotne wsłuchaj się w dźwięk spawania.

na placu budowy

Autor: LouisvilleUSACE
Źródło: http://www.flickr.com
Dźwięk, który wydaje twój aparat w okresie spawania, jest świetnym sposobem na określenie jakości tworzonych się spoin. Jeśli płomień dokładnie obejmuje spoiwo na metalu, będzie skwierczeć niczym smażony boczek na patelni. A to będzie oznaczać, że spawanie jest zrealizowane jak najlepiej. Sprzęt do spawania, bardziej i mniej zaawansowany, do prac domowych i przemysłowych znajdziesz w fachowych sklepach. Znajdziesz tam inne interesujące i pomocne w pracy narzędzia, jak reaktory chemiczne czy wymienniki ciepła.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , , ,