Na jakie rzeczy zwrócić uwagę kupując właściwą bramę garażową? Co jest najważniejsze?

Bramy do garażu to bardzo szeroki wybór, w którym można zaobserwować różne konstrukcje, wyposażenie techniczne, a także sposób otwierania i zamykania. Jeszcze kilkanaście lat temu najbardziej powszechne były bramy manualnie otwierane i zamykane z rozwieranymi częściami. Zaopatrzone były w tak zwane “stopki”, jakie przeciwdziałały niespodziewanemu ruchowi skrzydeł pod wpływem wiatru. Zamykane oczywiście były dużą kłódką, osłonięta była przyspawanym pierścieniem z rurek, żeby odstraszyć ewentualnego włamywacza.

Dziś to już przeżytek, ponieważ bramy garażowe to ogromny wybór asortymentu, każdy może odnaleźć coś dla siebie. Wybór jest jednak tak ogromny, iż musimy wiedzieć o kilku rzeczach. Przede wszystkim brama nie może nastręczać trudności podczas używania, nie może jednocześnie być zagrożeniem dla jej użytkowników, powinna być skutecznym zamknięciem – sprawdź ciekawe bramy garażowe. Nowoczesna brama do garażu to maszyna, jaka otwierając się i zamykając, nie może być niebezpieczeństwem dla ludzi i pojazdów.

brama

Autor: Nice
Źródło: Nice

Użyte napędy elektryczne, które mają bramy – następna strona – garażowe, mogą spowodować zagrożenie uderzeniem lub przygnieceniem przez krawędź skrzydła podczas poruszania się. Z tego względu bramy są poddawane badaniom, by zobaczyć, czy spełniają wymogi bezpiecznego ich używania, jak również funkcjonalności. Najpopularniejszymi rodzajami bram garażowych są te ze skrzydłem segmentowym i te ze skrzydłem uchylnym. Pierwszy, jak i drugi rodzaj to bramy z pionowym kierunkiem otwierania – producent bram (zobacz moja strona) garażowych – poznaj dodatkowe informacje. To konstrukcje, jakie nie potrzebują dodatkowej przestrzeni przed wjazdem do garażu lub wymagają jej niezbyt wiele porównując do tradycyjnych bram oraz wrót rozwieranych.

Dosyć wyjątkowo, najczęściej w garażach domów wielorodzinnych, używane są bramy ze skrzydłem zwijanym. Wymogi dla bram oraz metody ich badań można odnaleźć w odpowiednich regulacjach. Najważniejszą jest zharmonizowana norma wyrobu PN-EN 13241-1, jak również spełniająca dyrektywy UE numer 89/106/WE. Norma ta wymienia zestaw niezbędnych badań do uzyskania znaku CE, tego typu badania muszą być zrobione w laboratorium, które posiada status europejskiej jednostki notyfikowanej. Taki producent bram garażowych musi o tym wiedzieć.