Jakie mamy typy nawierzchni? Czym się powinny charakteryzować? O jakich rzeczach pamiętać w tym temacie?

Spośród ciągów komunikacyjnych możemy wyróżnić drogi jezdne, jedno-piesze, pisze, lecz również parkingi czy place. Można je rozróżnić na podstawie funkcji, budowy czy użytych surowców. Drogi są niesamowicie istotnymi elementami terenów zieleni. Dobrze zaprojektowany ciąg komunikacyjny będzie decydował o wartości oraz funkcjonalności obszarów zieleni, kosztach utrzymania albo estetyce. Drogi muszą łączyć ze sobą miejsca najbardziej uczęszczane, po jak najkrótszej linii. Delikatne łuki dróg są do zaakceptowania, mają urok, jednocześnie nie wydłużają trasy. Jednakże przesada w tej kwestii uwidacznia się w postaci wydeptanych poboczy oraz trawników.

żwir w ogrodzie

Autor: Herry Lawford
Źródło: http://www.flickr.com

Przez wzgląd na bezpieczeństwo powinniśmy wydzielić ruch pieszych oraz kołowy. W miejscach, gdzie jest mało intensywny ruch kołowy można zastosować drogi pieszo-jezdny, w ten sposób nie będzie powiększona nawierzchnia utwardzona na osiedlach. Jakie mamy typy nawierzchni? Po pierwsze nawierzchnia drogowa, to znaczy warstwa jaka jest wystawiona na bezpośrednie działania użytkowników – pieszych i pojazdów. Wybór nawierzchni, czy są to nawierzchnie parkowe, które jak sama nazwa mówi występują w miejscach, gdzie jest tylko ruch pieszy albo nawierzchnia żwirowa, to znaczy najlepsza, jak chcemy użyć ją na ścieżki w domu, jest więc zależny od materiału, z którego ma być zrobiona, przeznaczenia jak również sposobu użytkowania drogi. Ważne są też takie cechy, jak natężenie ruchu, jakość podłoża albo warunki klimatyczne. Nawierzchnie powinny pełnić swoje funkcje przez cały rok, przy jak najmniejszym poziomie odkształcania i deformowania się pod wpływem czynników atmosferycznych. Nawierzchnie muszą być w ten sposób dobrane, żeby ich użytkowanie nie powodowało zmniejszenia ich wartości estetycznych, nie zaburzało konstrukcji i nie powodowało uszkodzeń.

nawierzchnia

Źródło: pixabay.com

Warunkiem bezpiecznego poruszania się po nawierzchniach jest więc ich gładkość, minimalna śliskość. Z tego też powodu nawierzchni nie powinny tworzyć twarde, za mocno wyszlifowanie kamienie. Do innych czynników, które powodują śliskość nawierzchni wliczyć możemy wodę, śnieg, gołoledź albo piasek. Dbając o wygodę używania dróg trzeba również unikać przesadnych pochyłości, wybrzuszeń oraz wklęsłości. Jedyne spadki, jakie mogą występować powstają w przypadku konieczności odprowadzania wód z opadów i nieznacznej różnicy poziomów. Jeśli chodzi o surowce do nawierzchni, które wykorzystujemy na przykład w naszym ogrodzie, to całkiem łatwo zaopatrzyć się w niezbędne elementy, w marketach budowlanych, gdzie dostaniemy inne konieczne pomoce, przykładowo klej do drewna.