Nowoczesność – istotne jest to, żeby umieć znaleźć równowagę podczas korzystania z dorobku naszej cywilizacji

Czasy, w których się narodziliśmy, na pewno nie obejmowały takiej innowacyjności, z jaką spotykamy się dzisiaj. Nie da się ukryć, że każdy z nas styka się w swoim życiu z różnymi jej odmianami i to my sami decydujemy, z czego skorzystamy, a z czego nie. Warto zauważyć, że innowacje technologiczne mają duży wpływ na to, w jaki sposób funkcjonuje każdy z nas. Dzień bez tabletu, laptopa, komputera stacjonarnego lub chociażby komórki z dostępem do sieci internetowej jest czymś niewyobrażalnym.

Jesteśmy bardzo mocno przywiązani do wirtualnego świata i jak najbardziej można powiedzieć, że część naszej rzeczywistości przeniosła się właśnie do niego. Z jednej strony ułatwia to życie każdemu z nas, z drugiej natomiast, paradoksalnie, może je komplikować. Ważne jest to, żeby umieć znaleźć równowagę podczas korzystania z dobroci naszej cywilizacji.

Czasami takie zabiegi, jak pomiar naciągu lin czy podobne są dla nas dużą tajemnicą. Najważniejsze jest bowiem nasze otoczenie i wiedza o nim, gdyż to, w jakim środowisku funkcjonujemy i w jakim spędzamy czas wolny, decyduje o tym, z jakich dóbr korzystamy. Czy mamy pojęcie, czym jest Midas NFX, o którym więcej przeczytasz tu: Firma Komes, albo czy umiemy obejść się bez internetu chociażby w trakcie spotkań rodzinnych? Pewnie wielu z nas widziało już spotykających się ze sobą kuzynów, którzy zamiast ze sobą rozmawiać spoglądają martwym wzrokiem w ekrany swoich komórek. Miejmy tę świadomość, że innowacje technologiczne mogą być szkodliwe i powodować chociażby zanik inteligencji emocjonalnej potrzebnej każdemu z nas do podtrzymywania kontaktu z drugą osobą.

Miejmy nadzieję, że sami będziemy jeśli o to chodzi mądrzy a nasza rozsądność uchroni nas przed niekorzystnym działaniem świata określanego mianem „cyberprzestrzeni”. Nie warto jest ślepo podążać za czymś, co może nam zaszkodzić. Cieszmy się z tego, że są wynalazki, dzięki którym możemy jeździć nowoczesnymi samochodami, korzystamy z nowoczesnych technologii, oglądamy interesujące filmy, czytamy w czytnikach itd., niemniej zawsze starajmy się koncentrować uwagę na prawdziwym życiu, czyli tym, co w rzeczywistości nas otacza. Co to takiego? To przede wszystkim drugi człowiek i przyroda. Nie możemy pozwolić na to, aby te dwa elementy życia w którymś momencie nam umknęły.