Garść uwag o tych konwencjonalnych i tych bardziej osobliwych zastosowaniach kruszyw budowlanych oraz drogowych

Na przestrzeni stuleci technologie w budownictwie cały czas się zmieniały. Jeszcze sto lat temu na szeroką skalę wykorzystywano niezwykle prymitywne metody, np. ściany wznoszono z mieszaniny gliny oraz słomy. A teraz nie dosyć, że używa się całkiem innych materiałów, to jeszcze wznosząc dom należy pamiętać o przestrzeganiu ściśle określonych norm. Inspektorzy nadzoru budowlanego muszą obligatoryjnie znać elementarne wytyczne, a w razie potrzeby mogą sięgnąć po bardziej szczegółowe informacje. Kodyfikacja jest na tyle ekspansywna, że nawet wielkość kruszywa, jak również jego skład został ze szczegółami opisany. Określono też, które z tych surowców można użyć w trakcie budowy ekspresówek, a które nadają się do produkcji betonu.

kruszywo drogowe

Autor: Armcon Precast
Źródło: http://www.flickr.com
W latach Polski Ludowej z betonu stawiano niemalże wszystko: i wysokie wieżowce, i te mniej okazałe budynki, a także odlewano płyty chodnikowe. Wówczas jego jakość zazwyczaj była dyskusyjna, bowiem brak surowców był powszechny.

Interesujący artykuł, nie sądzisz? Jeśli zatem masz ochotę przeczytać podobny serwis, sprawdź (https://urbanski.pl/kontakt) co dla Ciebie przygotowaliśmy, to także będzie w Twoim.

Teraz wiele się zmieniło, a i zapotrzebowanie właściwie spadło aniżeli wzrosło: szara kostka brukowa wyparła płyty, a mieszkań z tzw. wielkiej płyty oczywiście nikt już nie wznosi.
Kruszywa do betonu zamawiają przede wszystkim firmy trudniące się wytwarzaniem tego materiału budowlanego Żeby mogła powstać świetnej jakości masa, trzeba użyć bardzo dobrej jakości półproduktów, a dokładniej, piasku bądź żwiru czy grysu – wybór zależy od późniejszego wykorzystania przygotowanej masy. Kruszywa do betonu trafiają również do odbiorców prywatnych – jeśli ktoś chce wylać kawałek murka pod stalowe ogrodzenie, to zapewne nie będzie zabiegał o przywóz betonowej masy. A niekiedy zdarza się, że wymienione kruszywa znajdują mniej typowe przeznaczenie: piasek ląduje piaskownicy, a żwir pięknie dekoruje przydomowe grządki z kwiatami.

Tymczasem kruszywa drogowe bywają wykorzystywane przez firmy budujące autostrady i lokalne szosy, jak również place parkingowe. Solidne podłoże gwarantuje dobry stan powierzchni jezdni przez dekady, zatem zleceniodawcy nie powinni oszczędzać. Tu wykorzystuje się tylko niektóre skały, np. granit, wapień bądź dolomit, choć w rzeczywistości sprzedawcy kruszyw potrafią taką listę znacząco wydłużyć. Tak samo jak w przypadku piasku albo żwiru, mniejsze lub większe kamyki mogą również trafić do naszych ogrodów, aby tam stać się elementem pięknej aranżacji. zok.wkg.pl/

Categories: Rola budowlańca

Tags: , ,