O czym powinno się pamiętać przy rozpoczęciu budowy własnego domu, jak odpowiednio wybrać plan budynku.

Przeciętna rodzina będzie budować dom raz w życiu, i przeważnie jest to dla niej zupełnie nowe doświadczenie. Mało osób ma budowlane doświadczenie, pozostała część będzie musiała poznać ogromną ilość najróżniejszych zagadnień, i co najbardziej istotne podjąć szereg ważnych decyzji. Można oczywiście całkowicie zaufać osobom, które się zatrudni do budowy domu, lecz i tak warto mieć chociaż podstawową orientację, tak aby wiedzieć, co będzie robione.

Pierwszą, a jednocześnie chyba najistotniejszą decyzją będzie wybór działki, na jakiej swój postawi się swój dom. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej lokalizację, lecz również na wielkość, kształt i możliwości dojazdu, bo wszystkie te rzeczy mają później duże znaczenie przy wieloletnim użytkowaniu. Następnym przeważnie będzie otrzymanie wszystkich koniecznych pozwoleń, tu czasami trzeba będzie liczyć się z kilkoma miesiącami biegania po najróżniejszych urzędach. Jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań, to w końcu otrzyma się warunki zabudowy, i będzie wtedy można przejść do kolejnego etapu, jakim jest wybranie planu.

<img src="https://www.archipelag.pl/files/Project/reria250cvvept/view_orttu6g0dcb8ht_List.jpg" alt="projekty domów ARCHIPELAG" style="float: right; margin: 10px; width: 250px" />Tu także należy mocno się zastanowić, czego oczekiwało się będzie od domu, nie tylko w chwili obecnej, lecz za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Projekty domów piętrowych można albo kupić gotowe, w jednej z licznych firm je oferujących, ale można również zaprojektować od zera przez firmę architektoniczną. Pierwsze z rozwiązań ma taką zaletę, że będzie znacznie tańsze. Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych będą się zaczynać już od dwóch tysięcy złotych, i jeżeli nie będzie żadnych dodatkowych przeróbek, to na takim wydatku też się zakończy.

Rzecz jasna w przypadku takich gotowych planów nie będzie żadnych problemów ze zrobieniem mniejszych lub większych przeróbek, lecz trzeba się liczyć z większymi kosztami. Lecz nawet taka opcja będzie znacznie tańsza, niż zrobienie planu domu od początku do końca przez architekta. W takiej opcji trzeba się liczyć z kosztem nawet kilkunastu tysięcy złotych, ale przez to można będzie dokładnie określić to, co się będzie potrzebowało.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , ,