Ważne informacje o odlewaniu jako jednej z najpopularniejszych technik produkowania elementów z metali.

Odlewanie metali to jedna z najstarszych technik produkcji rozmaitych wyrobów, z powodzeniem wykorzystywane jest po dziś dzień. Oczywiście przez lata a w zasadzie wieki technika odlewania była doskonalona, wynaleziono jej dużo różnych odmian i metod, które pozwalają na uzyskanie elementów o określonych cechach jeśli chodzi o wytrzymałość i twardość.

Generalnie odlewanie będzie polegać na tym, że wykonuje się odpowiednią formę, do jakiej wlewa się następnie płynny metal. Najczęściej w przemyśle odlewy wykonuje się ze stali, żeliwa, miedzi i aluminium, ale też często spotykane są też odlewy z mosiądzu i innych mniej typowych materiałów – sprawdź więcej. Przy pomocy tej metody można wykonywać naprawdę skomplikowane elementy, na przykład tłoki silników, bloki czy najróżniejsze obudowy i narzędzia. W typowych technikach odlewniczych przeważnie stosuje się formy jednorazowe i wielokrotnego użytku, ich wybór uzależniony będzie od tego, jakiego rodzaju części będą produkowane i z jakiego materiału.

odlew

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z popularniejszych metod odlewania jest tak zwane odlewanie ciśnieniowe. Szacuje się, że blisko 70 procent produkowanych odlewów aluminiowych zrobionych jest właśnie takim sposobem, mimo że technologia ta ma sporo wad. W ogromnej części używa jej przemysł motoryzacyjny, przede wszystkim podczas produkowania misek olejowych oraz bloków silników, ale też różnego rodzaju pomp, obudów czy fragmentów zawieszenia. W praktyce metoda ciśnieniowego odlewania wygląda tak, że do wnętrza formy wtłaczany jest roztopiony metal pod bardzo dużym ciśnieniem, a co się z tym wiąże z bardzo dużą szybkością.

Przez takie właśnie parametry dostaje się strukturę o drobnych ziarnach, zapewniającą dobre właściwości fizyczne, chemiczne i mechaniczne – wejdź na stronę http://www.alwro.com.pl/Odlewy-cisnieniowe.phpwejdź na stronę . Jeśli będzie chodzić o wady, to przede wszystkim problemem będą spore koszty na początek przy zakupie niezbędnego wyposażenia. W części przypadków pojawiają się również przy produkcji różnego rodzaju wtrącenia i wady, które naruszają strukturę i mają wpływ na własności użytkowe.