Jak powinno się wyburzać budynki? Czemu do tego zadania z pewnością powinniśmy zatrudnić specjalistyczną firmę?

Zdaje się, że zburzyć jest prościej niż coś zbudować. Kto jednakże tak twierdzi jest w błędzie, bo ażeby najlepiej burzyć należy wiedzieć jak. Definicyjnie ostatecznym efektem wyburzania jest likwidacja konstrukcji budowlanej i musimy przyznać, że to dosyć niszowy dział budowlanych robót.

Rozbiórka, ponieważ tego typu słowo używane jest w Prawie budowlanym, pochodzi z czasów, kiedy budynki się rozbierało, i to w sposób jak najmocniej skrupulatny – deska po desce, zaś materiały, jakie pochodziły z tej czynności ponownie były używane (współpracuj z Mega – Pol). Tak więc jak roboty wyburzeniowe to można mówić przede wszystkim o budynkach standardowych, jakie są stworzone z drewna, murowane na zaprawie wapiennej czy cementowo-wapiennej. Po odkryciu cementu i jego coraz bardziej powszechnym użyciu tradycyjna rozbiórka stała się bardziej pracochłonna, zaś w sytuacji betonu i żelbetu, jak najbardziej ekonomicznie nieuzasadniona.

rozbiórka

Autor: stephen jones
Źródło: http://www.flickr.com

Tego rodzaju konstrukcji nie da się klasycznie rozbierać, żeby je zniszczyć trzeba kruszyć, rozcinać, obalać i oraz wysadzać w powietrze. Jeżeli mowa o wyburzaniu to nie jesteśmy w stanie zapominać o demontażu, czyli o czymś odwrotnym niż montaż. Nie każdą jednak konstrukcję zamontowaną uda się zdemontować, choćby z powodu łączenia montowanych elementów. Demontować możemy elementy niezwiązane monolitycznie, na przykład przęsła, pomosty lub stalowe konstrukcje. Nie uda się tak więc zdemontować bloku mieszkalnego, jaki był zmontowany z prefabrykatów . W systemie wielkoblokowym, wielkopłytowym czy szkieletowym elementy i płyty połączone są ze sobą zbrojeniem pętlicowym jaki jest zalany betonem. Warto pamiętać, że wyburzanie to na pewno sztuka. Niestety, podejmują się czasami tego zadania osoby, które są nieświadome niebezpieczeństw. Tak więc bywa, iż pozornie roboty proste, robione są przez dyletantów, jacy swoimi czynnościami mogą doprowadzić do ogromnych tragedii. http://www.mega-pol.com/

Pamiętajmy więc, iż jeśli idzie o wyburzanie zawsze warto zatrudnić fachową firmę. Wyburzanie bowiem jedynie pozornie wydaje się łatwe, rzeczywiście potrzeba fachowości, profesjonalizmu i na pewno dużej wiedzy. Na szczęście są firmy, jakie możemy wynająć do takiego rodzaju zadań i to w każdej części naszego kraju, jak wyburzenia Śląsk.