Jak wzmocnić bezpieczeństwo pieszych na drogach?

W grupie osób, które są najbardziej narażone na zróżnicowane zdarzenia na drodze są piesi. Zgodnie z podanymi statystycznymi w wypadkach najwięcej ginie właśnie osób poruszających się po chodniku. Duża liczba takich sytuacji zdarza się na przejściach dla pieszych. Jak można poprawić ich poczucie bezpieczeństwa?

wypadek na drodze

Autor: Helena Jacoba
Źródło: http://www.flickr.com
Uczestnikami sporej grupy wypadków w miejscach publicznych są piesi. Do dużej liczby zdarzeń z udziałem pieszych dochodzi nawet na przejściach. Bezpieczeństwo pieszych jest dla wielu władz sprawą nadrzędną.

Zainteresowała Cię ta informacja? Jeżeli chcesz zgłębić więcej – odwiedź ten link (https://www.archiwizja.eu/) a z pewnością poznasz mnóstwo fascynujących faktów.

Aby powiększyć bezpieczeństwo osób które poruszają się po naszych ulicach, a tak naprawdę dzieci i młodzieży już kilka lat temu wprowadzono obowiązek stosowania przez dzieci do lat piętnastu znaków odblaskowych , jeśli ruszają się one po drogach po tym jak zrobi się ciemno. Dzięki znaczkom odblaskowym piesi są bardziej widoczni na drodze.

Od dłuższego czasu w sporej liczbie miejscowościach pojawiły się nowe przejścia dla pieszych, czyli aktywne przejście dla pieszych. Używane aktywne przejście dla pieszych mają za zadanie chronić pieszego jeszcze zanim znajdzie się on na pasach – Na naprawdę niebezpiecznych przejściach zainstalowane jest oświetlenie, często typu LED, które wspaniale oświetla samo przejście, jak również jego najbliższą okolicę. Dzięki temu piesi zbliżający się do przejścia i już na nim się będą znajdowały są lepiej widoczni dla kierowców.

Odblaski na drodze, których używają osoby piesze sprawiają, że po tym jak zapadnie zmrok są bardziej widoczni dla kierowców. Odblaski na drodze przyczyniają się do poprawienia bezpieczeństwa pieszych. Mimo, że obowiązek noszenia elementów z odblaskami został rozszerzony także na osoby dorosłe, mimo że obowiązuje już od kilku lat, wciąż na polskich drogach po zmierzchu porusza się spora liczba pieszych bez konkretnych elementów odblaskowych. Każda z tych osób powinna być uświadomiona, że nosząc elementy odblaskowe jest widoczna przez osobę, która prowadzi pojazd ze zdecydowanie większej odległości niż osoba, która takich elementów nie posiada. Im kierowca szybciej dostrzeże piesze, tym więcej czasu pozostaje mu na wykonanie odpowiedniego manewru.

Zajmujący artykuł? Jeśli tak myślisz, to kliknij tutaj, w serwisie (http://termofol.pl/ogrzewanie/ogrzewanie-scienne/), który w tamtym miejscu odnajdziesz, też jest coś wartościowego.

Jeśli odpowiednio szybko zacznie zwalniać może takiego pieszego bezpiecznie ominąć.