Granit: bardzo popularny obecnie kamień pochodzenia naturalnego!

Elegancki oraz wytrzymały granit od wielu lat wyróżnia się ogromną popularnością. stosowany jest nie tylko niejako materiał w przemyśle budowlanym, lecz także jako materiał dekoracyjny. Kamień naturalny jak wiadomo jest stosowany przez ludzi od tysięcy lat. Także dzisiaj bardzo często można sięgnąć po kamień naturalny stosując go chociażby do celów dekoracyjnych. Pośród kamieni naturalnych wielką popularnością cieszy się granit. Popularny granit to kwaśna skała magmowo-głębinową.

góry

Autor: minniemouseaunt
Źródło: http://www.flickr.com
wydobywanie granitu prowadzi się od niepamiętnych czasów. Jest on skałą powszechnie dostępna niemal wszędzie na całym świecie, także na terenie Polski. Nasze najwyższe góry, Tatry, w większej mierze zbudowane są z granitu – WKG Spółka z o.o. sp.k.. Spore złoża granitu dostępne są również w województwie dolnośląskim. Tam także, w Strzegomiu oraz okolicach, znaleźć można w chwili obecnej jedyne w Polsce kamieniołomy, w których granit jest wydobywany na dużą skalę. Cechą charakterystyczną granitu będzie nie tylko ogromna odporność, ale również znaczące walory estetyczne. Tego typu cechy powodują, iż będzie on chętnie stosowany w różnych jednostkach przemysłu budowlanego, lecz także chętnie stosujemy go do dekorowania naszego domu.

skała granitowa

Autor: Helen Simonsson
Źródło: http://www.flickr.com
Sposoby stosowania granitu będą bardzo duże. Znacznie częściej stosowany jest do budowania podjazdów , alejek ogrodowych, czy murków oporowych. Często spotkać go można nie tylko w ogródkach, ale także we wnętrzach. Z tego materiału wykonywane będą dzisiejszych czasach umywalki oraz kuchenne blaty. Często też wykonuje się z niego także elementy małej architektury do ogrodu: meble oraz dekoracje, takie jak na przykład fontanny. Wśród surowców naturalnych granit jest materiałem najbardziej wytrzymałym. Odpowiednio pielęgnowany jest w stanie zachować swoje wartości estetyczne przez wiele bardzo długich lat. Granit jest skałą, która ma nie jedynie właściwości praktyczne – wkg.pl/strona/O-nasNie zapominajmy więc również o tym, że tworzone są dzięki niemu również fantastyczne formy skalne, które w rejonie występowania tej skały przedstawiają ogromną atrakcję turystyczną. Piękne formy naturalne utworzone ze skał granitowych turyści mają okazję podziwiać na obszarze Karkonoszy.