Budowa i możliwości ocieplania pokrycia budynku

Planując stawianie własnego domu, warto zastanowić się nad sposobem budowy zadaszenia i jego ocieplenia. Szczelny i dobrze zabezpieczony przed nieprzyjaznym wpływem niesprzyjających warunków pogodowych dach, to bardzo ważny element każdej trwałej budowli.

krajobraz - dom

Autor: Hugh Llewelyn
Źródło: http://www.flickr.com

Przebieg budowy dachu jest dosyć złożony. Rozpoczyna go wznoszenie konstrukcji z drewnianych belek – . Tutaj najwięcej zależy od gatunku drzewa, z którego jest wykonywana, ale też od profesjonalizmu cieśli. W dalszym ciągu konstrukcja pokryta zostaje specjalną folią, bądź warstwą desek. Na krokwiach instaluje się tak zwane kontrłaty, czyli poprzeczne deski o przekroju 50x40mm, aby umożliwić dekarzowi układanie ostatniej warstwy dachu. Zazwyczaj jest blacho dachówka, nieco rzadziej dachówka betonowa, albo ceramiczna. Gdy właściwa konstrukcja dachu zostaje ukończona, następuje faza izolacji termicznej. Zazwyczaj stosuje się do tego celu wełnę mineralną, albo styropian, który ma podobne właściwości termoizolacyjne. Ten drugi sposób jest bardziej oszczędny i praktyczny. Styropian – (styropapa ze spadkiem) powinien być odpowiednio dobrany, pod względem właściwej wagi minimalnej. Gdy zależy nam na wyeksponowaniu na poddaszu pięknej konstrukcji dachowej, możemy materiał ociepleniowy zlokalizować zewnętrznie. Wiedza na temat potrzebnych przyrządów będzie tutaj niezbędna. Akcesoria dachowe, to między innymi specjalistyczne wkręty, gwoździe dekarskie, uszczelki, kołnierze uszczelniające, kominki wentylacyjne, czy bariery śniegowe. Przy budowie dachu, każdy, nawet najmniejszy detal ma ogromne znaczenie. Istnotne dla wytrzymałości mocowań tworzyw będą gwoździe dekarskie. W sprzedaży są gwoździe aluminiowe, ocynkowane, miedziane. Różnią się nie tylko materiałem, z jakiego są zrobione, ale i przeznaczeniem. Służą nie tylko do montażu konstrukcji drewnianych, ale również blach czy bitumicznych płyt falistych.

odzwierciedlenie - dom

Autor: Manuel Rego Casasnovas
Źródło: http://www.flickr.com

Pewnikiem solidnego pokrycia budynku, będzie oczywiście wysoka jakość wykorzystanych tworzyw konstrukcyjnych i pokrywających – styropian jest szeroko stosowany. Oczywiście dbałość o każdy detal także się nam opłaci, dlatego dobrej jakości akcesoria dachowe powinny mieć dla nas takie samo znaczenie.