Z jakich powodów kamienie zyskały taka popularność w ogrodach, do czego wykorzystuje się otoczaki.

Ciężko sobie wyobrazić jakikolwiek ogród bez kamieni. Jako że są one naturalnym budulcem, oferowane są w niezliczonej ilości odmian i kolorów, to i są bardzo często wykorzystywane w praktycznie każdym ogrodzie. Twarde kamienie, przykładowo takie jak bazalt lub granit to główny budulec ścieżek, alejek, ogrodzeń oraz murków.

ogród, otoczaki, ogrodnictwo

Autor: Navin75
Źródło: http://www.flickr.com
Za to tak samo popularne piaskowce i wapienie także spotyka się w ogrodzeniach i murkach, ale są również elementami sadzawek, oczek wodnych i skalniaków. Te ostatnie odmiany kamienia można zaimpregnować, przez co można znacznie zwiększyćć ich żywotność. Naturalne kamienie oferowane są w różnych postaciach. (kamienne kominki) Najczęściej jest to żwir, grys, płyty albo kostki, lecz można również kupić całkiem spore kamienie, które samodzielnie stanowią efektowny element dekoracyjny. Kamienie w ogrodach wykorzystywane są przede wszystkim jako element budowlany, dzięki swojej twardości i wytrzymałości. Lecz tak samo często stosuje się je jako element typowo dekoracyjny, w tej roli dzięki bardzo zróżnicowanej fakturze i kolorystyce także świetnie się sprawdzają.

Jednym z częściej wybieranych odmian kamieni są otoczaki. Ich charakterystycznym elementem będzie to, że mają one pozaokrąglane krawędzie. Naturalne otoczaki wydobywa się z rzek, to właśnie woda będzie im nadawać taki oryginalny, atrakcyjny kształt.

otoczaki białe, kamienie, ogród

Źródło: flickr.com
Wykonuje się je także w sposób maszynowy, dzięki temu są dostępne w znacznie większej liczbie odmian niż naturalne. Przykładowo w rzekach otoczaki białe są rzadko spotykane, natomiast używając odpowiedniego rodzaju skał można je wyprodukować w przemysłowej ilości. Otoczaki sprzedawane są w bardzo dużym przekroju wielkościowym. Najmniejsze mają kilkanaście milimetrów średnicy, lecz znaleźć także można pojedyncze egzemplarze ze średnicą metra- więcej dowiesz się tutaj: www.kohut-kamien.pl. Ten typ kamienia znalazł wiele zastosowań w ogrodzie. Najczęściej używa się go jako efektowną część dekoracji, żadne oczko wodne nie obejdzie się raczek bez tego typu ozdoby. Ale można także robić z niego oryginalne elementy konstrukcyjne, przykładowo ogrodzenia lub murki.