Z jakimi sprawami należy liczyć się kiedy chodzi o wybór między inwestycją w szambo a w przydomową oczyszczalnię nieczystości?

W czasie budowy domu trzeba pomyśleć w jaki sposób rozwiążemy problem ścieków. Kiedy istnieje kanalizacja, do które możemy się podłączyć to nie ma z takimi rzeczami problemu. Z kolei jeśli nie, to trzeba wybrać szambo albo też wykonanie przydomowej oczyszczalni nieczystości.

zbiorniki z polietylenu

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com
Jak przedstawiają się są zalety tego typu rozwiązań?
Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, które rozwiązanie jest możliwe do zrealizowania na naszym terenie. Jeżeli istnieje sieć kanalizacyjna to jest obowiązek się do niej podłączyć. Nie możemy wtedy zdecydować się na swoją własną inwestycję. Natomiast nie wszędzie można wybudować szambo albo oczyszczalnię przez wzgląd na niekorzystne parametry gruntowo – wodne. Trzeba to również sprawdzić z planem zagospodarowania przestrzennego. Określa on ważne wytyczne pod kątem ochrony natury, jakie mogą spowodować, że przeprowadzić konkretną inwestycję można jedynie przy zachowaniu pewnych warunków. Jakiego rodzaju warunki jeśli chodzi o glebę powinny występować, ażeby móc wybudować szambo ekologiczne czy oczyszczalnie ścieków?
geodezja

Autor: Rintal Polska
Źródło: Rintal Polska

szamba ekologiczne

Autor: KOMUnews
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chodzi o budowę szamba to jest to jeden szczelny pojemnik, dlatego nie ma zbyt ciężkich wytycznych, gdy chodzi o wzmacnianie gruntów. Ma to natomiast znaczenie, kiedy chodzi o zastosowany zbiornik. Tam, gdzie woda gruntowa jest wysoko trzeba założyć zbiornik ciężki, najlepiej betonowy. Nie będzie od wypierany ku górze gdy będzie pusty. Natomiast w miejscach, gdzie takich kłopotów z posadowieniem nie ma, sprawdzić mogą się świetnie zbiorniki zbiorniki procesowe z polietylenu. Jak mowa o oczyszczalniach, tu już rodzaj gruntu ma duże znaczenie – sprawdź na Poziom wód gruntowych bowiem musi znajdować się minimum 1,5 metra pod miejscem z drenem. Dobrze aby grunt był piaszczysty lub gliniasto-piaszczysty.
Jak mowa o kosztach to wybudowanie szamba mniej kosztuje aniżeli postawienie oczyszczalni przy domu. Jednak koszty eksploatacji mocno się między sobą różnią z korzyścią dla oczyszczalni. Koszt wywożenia szamba jest dość duży. Mimo początkowych dużych nakładów, później inwestycja kosztuje mniej by ją utrzymać z tego względu zwraca się już po paru latach. Wciąż większa ilość ludzi wybiera oczyszczalnie przydomową – ekstra źródła

Natomiast w przypadku oczyszczalni nie ma tego typu regulacji, jakie nakazywałyby przymusowe przyłączenie się do kanalizacji. Dlatego warto mieś świadomość istnienia takich kwestii, zanim wybierzemy jedną lub drugą metodę na problem ścieków.