Stabilizacja podłoża – świetne rozwiązanie, jeśli planujesz budowę na podmokłych obszarach

XXI wiek cechuje niezwykle szybki rozwój. Powstaje coraz więcej nowych inwestycji, a rozwiązania, które niegdyś uchodziły za niemożliwe, obecnie są na porządku dziennym.

elektroniczny system

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Dowodów potwierdzających ową tezę nie brakuje.

image - produkcja

Autor: Grzegorz
Źródło: http://www.flickr.com
Statystyki mówią same za siebie. Regularnie wzrasta ilość przedsięwzięć realizowanych na obszarach o niekorzystnej budowie geologicznej, dla przykładu w miejscach, gdzie występuje duża wilgotność. W takowych warunkach konieczne okazuje się zastosowanie zabiegu wzmacniania podłoża po to, by zwiększyć jego odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz rozmaitych obciążeń, a jednocześnie zmniejszyć przepuszczalność. Wyróżniamy przynajmniej kilka metod umacniania gruntów: konsolidację próżniową, wibroflotację, kolumny wymiany dynamicznej – wymieniać można bez końca. Rodzi się więc pytanie: na co się zdecydować? Dokonując wyboru powinno się uwzględnić zarówno skuteczność, koszty jak i wpływ określonego „narzędzia” na środowisko. Dobrze byłoby spostrzec, iż ostatnio na popularności zyskuje stabilizacja podłoża z użyciem specjalnych spoiw hydraulicznych. Dobór właściwych materiałów pozwala uzyskać pożądaną wytrzymałość.

Opisywana tutaj „technologia” znajduje szerokie zastosowanie przy utwardzaniu dróg komunikacyjnych, szlaków rowerowych, wałów powodziowych lub gruntów pod centra handlowe.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , ,