Czym są badania zdolności rejestracyjnej?

W kwestii firm, klubów lub też grup coraz częściej można spotkać się z zastrzeganiem własnego logo w tak zwanym Urzędzie Patentowym, w związku z czym nikt inny nie będzie miał prawa korzystać z ów znaku, jednak aby było to możliwe oraz nie spotkać się z odmowną decyzją, wcześniej powinno się sprawdzić, czy ochrona jest w ogóle możliwa.
W jaki sposób? Otóż, często prowadzone są tak zwane

asortyment

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com
badania zdolności rejestrowej (strona internetowa tutaj), które mają sprawdzić, czy potencjalne oznaczenie może mieć miejsce. Dla wielu przedsiębiorstw czas jest bardzo ważny, dlatego też aby nie wydawać funduszy bez pokrycia i zaoszczędzić dużo czasu, należy zdecydować się na badania zdolności rejestrowej. W obecnej chwili zastrzeganie może trwać aż pół roku. Mimo że w porównaniu do lat 90. XX wieku jest to stosunkowo krótki okres, to z kolei wciąż zbyt długi dla pewnych spółek. Co więcej – w połowie 2016 roku doszło do zmian, zgodnie z którymi rejestracja może zakończyć się fiaskiem, kiedy właściciele podobnych znaków nie zgodzą się na to. Właśnie dlatego warto sięgnąć po badania zdolności rejestrowych towarowego znaku. Wystarczy jedynie przesłać zgłoszenie do odpowiedniego eksperta, a ten oceni, czy zastrzeżenie jest możliwe i czy na rynku nie ma podobnych znaków, co może skutkować właśnie odmową. Badanie oznaczenia może również sprawdzić, czy rzecz zgłoszona do rejestracji nie jest sprzeczna z ochronnymi prawami. Nie mogą to być jednak materiały inne od znaku towarowego, a także nie powinno zakłócać porządku publicznego.

Czytaj też https://www.jwp.pl/uslugi/fundusze-ue/jestracyjnej również sprawdzają, czy nie są one oznaczeniami opisowymi, których nie rejestruje się. Jeśli dojdzie do jakichś sprzeczności, wówczas firma dostaje odmowę rejestracji.