Kolor elewacji – w jaki sposób wybrać stosowny

W zależności od barwy elewacji dom może wywoływać wrażenie lekkiej albo ciężkiej budowli, zaś jego sylwetka wtapiać się w środowisko bądź z nim kontrastować. Elewacja albowiem nie jedynie chroni zewnętrzne ściany domku przed wrogim działaniem czynników pogodowych, ale też jest jego ozdobą.

A na wygląd elewacji oddziaływa między innymi kolor. Stąd jego wybór powinien być dokładnie przemyślany jak też stosowany z ostrożnością jak też wyczuciem.
żyrandol

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com

dom - widok

Autor: tagcoor 5_3
Źródło: http://www.flickr.com
Podejmując decyzję o kolorze elewacji, nie należy zapominać, że musi ona przydawać budynkowi piękności i jednocześnie nie zakłócać jego relacji z otaczającą go naturą. Nie powinna zatem wybijać się z otoczenia, tylko akcentować związek z nim. Elewacja (sprawdź również styropian do elewacji) w jaskrawych oranżach, fioletach albo czerwieniach stanie się obcym fragmentem w krajobrazie, wprowadzając do niego niemiłą dla oka dysharmonię, więcej pod tym adresem. Podobne kolory zawsze bowiem rażą w zestawieniu ze stonowanymi zieleniami, szarościami, beżami, występującymi w naturze.
prace

Autor: Maciej Kasprzyk
Źródło: http://www.flickr.com
Istotne jest również zharmonizowanie kolorystyki elewacji domku z barwą innych, zauważalnych z zewnątrz jego elementów – pokryciem dachu, stolarką drzwiowej, rynnami, parapetami etc. Przy czym odpowiedni efekt estetyczny można uzyskać zarówno dobierając odcienie wszystkich tychże elementów oraz szczegółów z tej samej gamy kolorów, różnicując jedynie ich odcienie, jak też zestawiając je na zasadzie kontrastu. zastosowanie zestawień kontrastowych nastręcza jednakże wprawnego oka a także znajomości reguł łączenia kolorów.

Nasze następne teksty są równie interesujące, co ten. Zatem najedź na link tutaj i czytaj skrupulatne informacje. Zapraszamy!

Żeby nie popełnić błędu, dobór kontrastowych barw lepiej zatem powierzyć architektowi, który ma wiedzę a także doświadczenie w komponowaniu zestawień kolorystycznych.

Za pomocą odcienia elewacji można też optycznie korygować niepożądane proporcje obiektu. Na przykład, sylwetka niskiego a także rozległego domu z wertykalnymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawać się smuklejsza, natomiast duży oraz wąski pomalowany w horyzontalne pasy – niższy.

Zarówno linie wertykalne, jak i horyzontalne, trzeba jednakże stosować roztropnie, ażeby przesadnie nie „wyciągnąć” domu górę czy za bardzo go „poszerzyć”. Wdzięcznym materiałem który możemy też wykorzystać jest cegła ceramiczna pełna.