Jak dużo obecnie kosztuje budowa domku?

Nowe wymagania dotyczące energooszczędności domków podwyższyły koszta budowy domów. Wygląda na to, iż kolejne lata będą oznaczały dla inwestorów indywidualnych jeszcze większe sumpty.
Całość za sprawą nowych regulacji dotyczących energooszczędności domów.

To rezultaty rozporządzenia ministerstwa infrastruktury zmierzającego do hamowania emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Gdy już przeczytasz ten artykuł, to zerknij również na podobne serwisy (https://ingas.pl/oferta/stale-urzadzenia-gasnicze-sug/), które zawierają nie mniej wciągające dane – one niesamowicie Cię pochłoną.

Jednym ze sposobów walki z owym zjawiskiem ma być wznoszenie domów wyposażonych w w wyższym stopniu ekologiczne mechanizmy grzewcze. Wiążące projektantów przepisy definiują jaki pułap tak zwanego wskaźnika Ep (zużycia energii pierwotnej) powinien osiągać nowo wznoszony obiekt mieszkaniowy. Przy inwestycjach wykonywanych w 2018 roku Ep powinien wynosić 95, docelowo, w 2021 roku, powinien zejść do poziomu 70. Jeśli idzie o ceny materiałów budowlanych, w ostatnim roku mocno poszybowały one do góry. Chodzi o ceny podstawowych materiałów, takich jak przykładowo zaprawy tynkarskie.

Muzykanci, zespół muzyczny

Autor: tanyaboza
Źródło: http://www.flickr.com
Co niniejsze przepisy znaczą dla stawiających budynki? W wielu przypadkach w nowo powstających domach trzeba będzie wykorzystać tzw. solary do ogrzewania wody bądź wykorzystać kocioł na biomasę zamiast kotła gazowego. Zmiana grzewczych mediów to tylko jeden ze sposobów dostosowania projektów do nowych warunków technologicznych. Zaostrzeniu uległy także współczynniki dotyczące izolacyjności cieplnej przegród. Te wszystkie zmiany wymuszają projektowanie domów w wyższym stopniu energooszczędnych aniżeli kiedyś.

Nie starczy więc już na przykład styropian ( styro-papa.pl/ ) o grubości 10 cm, powinniśmy zaplanować taki o szerokości 15 cm. To, mimo że w niedużym stopniu, powiększa koszty budowy domu.