Czym będzie piorunochron? Kiedy warto o takim sprzęcie pomyśleć?

Sporo ludzi budując nowy dom, zastanawia się, czy inwestować gotówkę w zakup piorunochronu. Niżej przedstawimy, czym będzie wspomniana konstrukcja oraz które ma zadanie?
Instalacja odgromowa, o jakiej mówimy w poniższym opracowaniu powinna chronić budynki i różne budowle przed niebezpiecznymi wyładowaniami elektrycznymi.

kurs rysunku architektonicznego

Autor: horyzont
Źródło: http://www.kursrysunku.com.pl/
W skład jego wchodzi zwód, czyli część położona na samym szczycie, jaka przyjmuje wyładowanie. Następnie to wysokie napięcie leci na dół po przewodach odprowadzających oraz tych uziemiających, aby później przejść do uziomu. Ten ostatni element doprowadza nasz piorun do gruntu, a tam nie jest on już zagrożeniem.
Takiego rodzaju budowla sprawia, iż wyładowanie nie skupi się na naszym budynku, ale będzie ściągane i rozproszone przez właściwe metalowe elementy. W ten sposób konstrukcja pozostaje nienaruszona.

Niezbędny jest Ci link referencyjny (http://www.megastyro.pl/grupa-megastyro/)? Nie obawiaj się. W naszym następnym artykule odnajdziesz to, czego szukasz. Namawiamy!

Gdzie zatem należy zainstalować piorunochron? Z pewnością należy robić to wszędzie tam, gdzie istnieje najmocniejsze niebezpieczeństwo. Chodzi na przykład o domy w zabudowie rozproszonej, to znaczy stojące daleko od siebie. Gdy do tego dojdzie brak wysokich drzew w pobliżu, czyli dom (witryna w tym temacie) góruje nad okolicą, to niestety to miejsce jest idealne do przyjęcia ewentualnych piorunów.

Rzecz jasna należy też brać pod rozwagę to, czy na konkretnym obszarze intensywne burze będą częstym zjawiskiem. Jest tak, chociażby na wzniesieniach, czy też w górach.

Warto także pomyśleć o odgromowej instalacji, jeśli dom wybudowany będzie z łatwopalnych, do jakich należy na przykład gont użyty na pokrycia dachowe.