Wiele ziem w naszej ojczyźnie nie nadaje się pod stawianie domów – chyba, że ustabilizujemy teren

W naszym kraju można ostatnio zaobserwować boom budowlane. Stawia się masę nowych osiedli przy wielkich miastach. Jednak, aby mogły one tam powstać należy wcześniej zweryfikować i należycie przygotować teren.
Jeśli jakaś ziemia wydaje się być kiepska pod względem niskiej twardości gruntu, to można mieć problemy ze zdobyciem pozwolenia na budowę.

materiałów

Źródło: flickr.com

salon

Autor: Black Red White SA.
Źródło: Black Red White SA.
Wobec tego wcześniej teren trzeba ustabilizować. W naszym kraju stosujemy różne techniki stabilizacji. Najczęściej używa się cement albo wapno. Oczywiście, roboty te nie mogą być zrobione ręcznie. Do tego niezbędny jest sprzęt, który jest ciężki. Rzecz w tym, żeby przy znacznej wilgotności wymieszać zagęszczenie gruntu ze spoiwem. Porcjowanie mieszanki odbywa się samoczynnie, więc potem cała ziemia będzie identycznie ustabilizowana. Wówczas zasadniczo ulepsza się nośność danego podłoża. maszyny do stabilizacji gruntu są dosyć duże. Zazwyczaj firmy budowlane zamawiają 5 lub więcej tych maszyn, aby szybciej uporały się z zadaniem. Rzecz jasna, cały proces kończy się tym, że działka jest ubITa i wyrównywana. Nie jest to tanie zadanie, ale tylko dzięki temu możemy myśleć o budowaniu bloków albo domków jednorodzinnych.

Tak naprawdę, stabilizacja pozwala tworzyć osiedla w rejonach, gdzie bez tego zabiegu, domy na pewno po pewnym czasie zaczęłyby się osuwać czy pękać. Dzięki temu procesowi wokół wielkich aglomeracji mogą powstawać nowe osiedla. Metoda ta jest zatem niezwykle użyteczna.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , , ,