Czym pokryć dach budynku?

Tradycyjna dachówka, obicie bitumiczne lub blachodachówka? Na dachu możemy również ułożyć papę bądź widywaną onegdaj na wsiach strzechę. Asortyment jest bardzo duży.

Przykład wnętrza w stylu rustykalnym

Autor: by Tammy Manet
Źródło: http://www.flickr.com
taras

Autor: Monolith, Marazzi
Źródło: Monolith, Marazzi
Jaki dach, takowe pokrycie. Taką zasadą powinniśmy się kierować przy wyborze materiału na obicie dachowe. Znaczący jest kształt dachu (spadzisty czy też płaski, prosty bądź skomplikowany) a także konstrukcja więźby (solidna czy delikatna). Kiedy zastanawiamy się nad surowcem na pokrycie dachu na etapie projektowania budynku, nasz wybór nie jest niczym ograniczony – projekt można dostosować do rodzaju materiału, nie narażając się na dodatkowe koszta. Niektóre surowce nadadzą się bowiem lepiej na dachy spadziste aniżeli na płaskie, a dla pewnych powinniśmy opracować solidniejszą konstrukcję dachowej więźby.ważna strona – (wejdź https://www.jeger.pl/pl/farby-do-drewna/299-jeger-emalia-do-drewna-i-metalu.html)Jeśli zaś przeprowadzamy remont dawnego pokrycia bez wymiany albo wzmacniania dachowej więźby, jesteśmy ograniczeni warunkami konstrukcyjnymi, jakie nierzadko nie pozwalają na użycie dowolnych materiałów takich jak na przykład płyty poliestrowe.
Faliste płyty bITumiczne z kolei są to sprasowane włókna organiczne – dla przykładu celuloza – namoczone masą bitumiczną. Płyty pokryte są powłoką z żywicy polimerowej ewentualnie akrylowo-winylową. Pokrycie takie odporne jest na promieniowanie UV a także czynniki atmosferyczne. Płyty takowe układa się z reguły na dachach o niewiele skomplikowanej nawierzchni. Obicie z płyt bitumicznych będzie dosyć lekkie.

Bitumiczne dachówki kładzione na dachach przywodzą na myśl płaskie dachówki klasyczne, są jednak od nich dużo lżejsze, natomiast pokrycie z nich jest o wiele łatwiejsze do położenia.