Budulec, budowa i rozmaitość nadproży

Nadproża są niezwykle ważnym składnikiem budowy budynku. Jest to belka zakrywająca od góry przelot okienny, lub drzwiowy.
Budulec, budowa i rozpiętość nadproży zależy od gatunku i budowy ściany, oraz wielkości przepustu.

Wykorzystuje się je przede wszystkim nad przepustami w murach nośnych, jednak instalowane są także przy ściankach działowych. Nadproży używa się również przy każdych innych otworach ściennych, czy wykuszach. Dotyczy to nie tylko okien i drzwi, lecz również przejść, bądź otwartych przestrzeni w murach między otwartymi pomieszczeniami budynku.
firma

Autor: HazteOir.org
Źródło: http://www.flickr.com
Nadproża przekazują ciężar fragmentu ściany znajdującej się nad otworem, a częstokroć także oparty na takiej ścianie sufit, bądź dach – nasz serwis www -. W przypadku większej części otworów używane są nadproża żelbetowe, monolityczne, zbrojone na miejscu prętami ze stali żebrowanej i potem zalewane betonem do wpierw przygotowanej formy.

ekscytujący artykuł? Jeśli tak, kliknij tutaj – w najświeższej ofercie (https://wolplanposadzki.pl/wylewki-cementowe/) na pewno wyszukasz coś niebanalnego, więc ten odnośnik powinien być dla Ciebie interesujący.

Innym rozwiązaniem mogą być nadproża gotowe, systemowe, które przygotowywane są fabrycznie. Mogą być kształtkami w formie symbolu U, albo L, gdzie do wnętrza jako zapełnienie, dodaje się już na miejscu właściwe zbrojenie i zalewa betonem. Takie nadproża zwane są scalonymi nadprożami murowanymi. Innym gatunkiem jest nadproże skonstruowane z cegły pełnej. Takie nadproża jest możliwość zrealizować w postaci prostej, albo zaokrąglonej.

Nadproża z drewna występują w postaci prostej drewnianej belki o przekroju kwadratu, lub prostokąta, lecz często stosowane są również belki z drewna klejonego, bądź drewniane poprzeczki dwu teownikowe, lub kratownice z drewna.
Czasami nadproża są zaprojektowane jako dekoracyjne części elewacji, czy też wnętrz.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , ,