Jakie są często używane rodzaje zapraw do tynków?

Zaprawa zwana tynkarską to masa, z której robi się tynki na ściany budynków. Dziś już coraz częściej nabywa się przygotowane wcześniej mieszanki, jakich nie ma potrzeby rozrabiać, a od razu nakłada się je na taką powierzchnię.

Jakie są typy najbardziej popularnych zapraw?
Wszędzie tam, gdzie powierzchnia ściany jest narażona szczególnie na różne uszkodzenia, dobrze jest użyć tynk zwany cementowym. Takimi szybko niszczącymi się miejscami są na przykład okolice drzwi, albo schody – jeszcze więcej -. Z kolei takie zaprawy – www.infinitex.pl/kleje-ogniotrwale/ – tynkarskie spełniają także jeszcze jedną funkcję. A konkretnie mogą być dobrym podkładem pod tynki cementowo-wapienne albo pod izolację dajmy na to piwnic.
Kolejnym rodzaje są tynki zwane wapiennymi, z kolei są one używane dosyć rzadko. Na przykład w czasie wykonywania renowacji zabytków. Natomiast tynk cementowo-wapienny ma naturalnie szary kolor, z tego względu wymaga pomalowania dodatkowo farbą do takich zadań przeznaczoną. Jego zaletą jest to, iż całkiem prosto jest go nałożyć, a przy tym wykazuje dobrą przyczepność do powierzchni ściany. Niestety jest mniej wytrzymały od zapraw cementowych, a przy tym nie jest zbyt odporny na działanie wilgoci.
Zestaw 2 kolektorów Schüco Premium. Integracja w dach.

Autor: SEI Energy
Źródło: SEI Energy
dokument

Źródło: pixabay.com
Na koniec trzeba wspomnieć też o tym, że w przypadku przygotowanych fabrycznie zapraw tynkarskich nie musimy martwić się o ich jakość.

Są one wszak kontrolowane, dlatego też kupując kilka opakować, możemy mieć pewność, że będą one takie same. To istotne, ponieważ osiągniemy taki sam efekt. Natomiast gdy rozrabiamy tę masę samodzielnie, tej pewności nie możemy mieć.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , ,