W jaki sposób zapewnić właściwą wentylację w budynku

W sezonie grzewczym wyjątkowo troszczymy się o szczelność pomieszczeń, by nie wpuścić chłodu a także zapewnić domownikom komfortową temperaturę.
Tymczasem cyrkulacja powietrza jest konieczna dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

wentylacja

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

sofa

Autor: Anne Worner
Źródło: http://www.flickr.com
Nabiera wyjątkowego znaczenia szczególnie w zimie, gdy bardziej jesteśmy narażeni na infekcje. Jakość powietrza w naszych mieszkaniach ma istotny wpływ na samopoczucie czy skuteczną naukę. Okazuje się, iż ma ona także ogromne znaczenie w walce z infekcjami i alergiami, co jest wyjątkowo ważne w czasie zimowo-jesiennym, kiedy jesteśmy na nie w wyższym stopniu narażeni, natomiast w mieszkaniach, w których nie zadbano o dobrą wentylację (okazje na czyszczenie wentylacji dolny śląsk -> Purevent czyszczenie klimatyzacji) kumulują się alergeny oraz zarazki.
Rusztowanie

Autor: John Salvino
Źródło: http://www.flickr.com
Najłatwiej sposobem zadbania o dobrą jakość powietrza w mieszkaniach jest wietrzenie wnętrz poprzez okna, o czym często zapominamy w zimowym okresie. Będzie ono odpowiednie w wielu przypadkach: rano, po wstaniu z łoża, po kąpieli, w czasie pitraszenia, sprzątania, suszenia prania wewnątrz Wnętrza, a także po powrocie do domu. Wietrzenie zapobiega także zbytniej wilgotności powietrza, jakiej objawem jest parowanie szyb wewnętrznych, a więc tak zwana kondensacja. Zjawisko to jest naturalne oraz najbardziej widoczne szczególnie w okresie zimowym. Woda z wilgotnego powietrza skrapla się najczęściej w zetknięciu z powierzchnią o temperaturze niższej niż otoczenie, nierzadko na szybach, nieodpowiednio docieplonej okiennej wnęce lub narożnikach okien.

Zbyt wysoka wilgotność powietrza może mieć negatywne konsekwencje tak dla naszego zdrowia, jak również stanu mieszkań (ryzyko uszkodzenia murów, odbarwienia albo gnicia drewnianych konstrukcji), zatem wentylacja (http://www.anplast.pl/produkty/wentylacja-dachu/kominki-wentylacyjne,2,9457) w mieszkaniu to bardzo ważna rzecz.