Nasza szara polska codzienność – kłopoty Polaków

Żyjemy w dość dziwacznym kraju. Niby jest w miarę do wytrzymania, ale jest źle. Niby jesteśmy niezadowoleni, lecz mamy powody do zadowolenia. Narzekamy, kiedy jest gorąco, a gdy robi się zimno to domagamy się, ażeby było upalnie.

Blok mieszkalny

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com
Jesteśmy krajem kontrastów z dość zawiłą historią i błyskawiczną szaloną transformacją gospodarczą, jaka jednych pogrzebała w biedzie, innych wyniosła naprawdę wysoko. Żyjemy w kraju, gdzie klasa średnia istnieje, lecz często jedynie na papierze. Dlaczego tak właśnie jest? Dlaczego tak się to potoczyło?

Odpowiedź na tak zadane pytanie próżno szukać wśród polityków, którzy nie do końca rozumieją problemy normalnych ludzi.

Czy ten wpis wciągnął Cię zupełnie? Jeżeli tak, to zobacz także inny oryginalny tekst (http://vacuum-tech.pl/katalog/), który posiada równie interesujące informacje.

Nie poradzą oni na te kłopoty, gdyż nie muszą się zamartwiać o swoją przyszłość, a jak to ktoś bystry zauważył: najedzony głodnego nie zrozumie… No chyba, że był taki człowiek głodny dawniej, ale już zapomniał. Wielu naszych polityków było w potrzebie, ale to było jakby w innym wymiarze, iż szkoda czasu, żeby schylać się po te resztki, bo jeszcze wciągną niepotrzebnie.

Czy wiesz, gdzie jeszcze możesz znaleźć inne tego rodzaju materiały? Jeśli nie, to kliknij na ten odnośnik i zerknij na treść (http://wkg.pl/) opublikowanego w tamtym miejscu postu.

Politycy więc to specyficzny problem, który paradoksalnie powinien istotnie stanowić problemu – polityk bowiem jest przedstawiciele wyborców, aby służył w ich interesie. Niestety, w Polsce interesy służą wąskiej grupie, która ma we własnych szeregach odpowiednio ustawionego polityka. Może nie brzmi to bardzo zachęcająco, ale taka jest niestety rzeczywistość (dużo więcej przeczytasz pod tym adresem na kwestia, to źle przeprowadzona transformacja gospodarcza. Być może i Balcerowicz zrobił wszystko,

Budynek

Autor: katie_mccolgan
Źródło: http://www.flickr.com

co mógł, ale jednocześnie coś poszło nie tak. Nie było by teraz tak ogromnych różnic w zarobkach i różnic zamożności Polaków. Wiadomo, że nie można się porównywać do Anglii lub Francji, tam klasa średnia rozwijała właściwie bez zakłóceń i wstrząsów. U nas po okresie socjalizmu nagle pojawił się nowy system – kapitalizm. Niemniej, w Polsce jest taki nieprzyjemny klimat, aby z rodzącej się klasy średniej ściągnąć największą ilość pieniędzy. Dlatego własna firma to bardzo ciężki kawał chleba i niepewny projekt, który może się skończyć bankructwem. Gdyby był lepszy klimat dla przedsiębiorców Polska mogłaby pochwalić się naprawdę prężną klasa średnią, która swoim poziomem szybko dogania Zachód.

Inna sprawa – rynek mieszkaniowy. Wzory umów najmu przewijają się dosłownie na każdym kroku, gdyż młodych ludzi nie stać na kupno swojego mieszkania. Nawet, gdy państwo oferuje benefity dla młodych to są one pomyślane w ten sposób, żeby bardziej sprzyjały deweloperom, czyli silniejszym. A przecież młodzi ludzie to przyszłość tego kraju. Dlaczego więc tak jest? Pytanie niestety pozostaje bez odpowiedzi. To jest chyba najbardziej znacząca tragedia tej sytuacji – nie widać nawet światełka w tunelu.